יומן ארועים

Bookmark and Share
בתום 56 שנים: הובא למנוחות יקיר נווה ז"ל פורסם בתאריך 15.11.2018
תגיות: משפחות שכולות , משפחת חיל-האוויר , מפקד חיל-האוויר
השבוע (ג') הובא למנוחות סגן יקיר נווה ז"ל, הטייס שנהרג בשנת 1962 בתאונת אימונים מעל הכנרת ושרידי גופתו נמצאו בשבועות האחרונים. "מצאנו את יקיר. זה לקח לנו זמן רב מדי, אולם לא ויתרנו. מתוך תחושת אחריות ומחויבות ללוחמינו ולבני המשפחה המשכנו לחפש עד שמצאנו"
הדס לבב ואיתם אלמדון

השבוע (ג') הובא למנוחות טייס חיל-האוויר, סגן יקיר מרדכי נווה לייפר ז"ל, שנהרג בשנת 1962 בתאונת אימונים מעל הכנרת ושרידי גופתו נמצאו בשבועות האחרונים בתום 56 שנים ושניים עשר מבצעי חיפוש. הלווייתו של סגן נווה ז"ל נערכה בבית העלמין הצבאי בקריית שאול במעמד מפקד חיל-האוויר, אלוף עמיקם נורקין, השר לשיתוף פעולה אזורי, ח"כ צחי הנגבי, בני משפחה וחברים.


צילום: קורל דביר

"מצאנו את יקיר. זה לקח לנו 56 שנים, זמן רב מדי, אולם לא ויתרנו. מתוך תחושת אחריות ומחויבות ללוחמינו ולבני המשפחה המשכנו לחפש עד שמצאנו", הספיד אלוף נורקין. "בצדי הקבר עומדים כעת פרחי-טיס שיהיו בעוד זמן קצר לוחמי צוות-אוויר. הם גדלים למדינה שונה, למזרח תיכון שונה מזה שיקיר הכיר אבל הם מתחנכים על המורשת שלו. הם סופגים את ערך הרעות ואת תחושת השליחות מהמדריכים בתא הטייס, מההוויה המבצעית בה חיל-האוויר נמצא ומתוך האירוע הזה בו חיל-האוויר ממשיך ועושה כל מאמץ להביא את חלליו שמקום קבורתם לא נודע לקבר ישראל. משימתנו לא תמה. יש לחיל 25 חללים נוספים אותם עלינו לאתר ולהחזיר הביתה, ונמשיך לפעול למען מטרה זו".

מטוסו של סגן נווה ז"ל, טייס קרב ששימש כמדריך בבית-הספר לטיסה, התרסק בכנרת במהלך טיסת אימון שגרתית בשנת 1962. שרידיו של סגן נווה ז"ל נמצאו במהלך מבצע "יקיר הים" לאיתור הנעדר בכנרת שהחל ב-16 באוקטובר בהובלת ענף חקירת תאונות ואיתור נעדרים בחיל-האוויר, ובשיתוף פעולה עם אגף כוח-אדם (אכ"א), הענף לאיתור נעדרים ויחידות נוספות.


צילום: קורל דביר

ביום ה', ה-25 באוקטובר, התגלו שרידי גופתו בין שברי המטוס בכנרת. הממצאים הועברו למכון לרפואה משפטית ובשבוע שעבר (ג') הוכרזו על-ידי ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, כשרידיו של סגן יקיר נווה ז"ל שנחשב עד כה לחלל צה"ל שמקום קבורתו אינו נודע. במהלך החיפושים נעשה שימוש בטכנולוגיות חדישות ומתקדמות של חברה שנבחרה על-ידי משרד הביטחון לספק את הציוד הימי הנדרש לשאיבה מקרקעית הכנרת באתר התאונה. לאורך השנים נמצא חיל-האוויר בקשר רציף עם המשפחה השכולה ועדכן אותה בכל שלבי המבצע.

"הוא יהיה בבוא היום מפקד חיל-האוויר"
"אני רוצה להודות מעומק ליבי שנעתרתם לפניות שלנו לחפש אחר יקיר", אמרה אלמנתו של יקיר, תמר. "במשך 16 שנים לא וויתרתם ועשיתם הכל כדי שנוכל להגיע למעמד הזה שבשבילי יש לו חשיבות עצומה. אני רוצה לנסות להעלות את זכרו של יקיר כדי לבטא את תחושת ההפסד והכאב האישי שלי וגם כדי שתוכלו לדעת בשביל מי עבדתם כל כך קשה", שיתפה תמר. "כשהיה יקיר בן 13 הוא החליט שהוא רוצה להיות טייס ולצורך כך שינה את כל ההתנהלות שלו. הוא הקדיש זמן רב ללימודים ופחות למעשי שובבות, וקרא ספרים בהם ניסה ללמוד איך לחזק את עצמו".


משמאל: סגן יקיר נווה ז"ל | התמונה באדיבות המשפחה

"יקיר חי באינטנסיביות גדולה וניצל כל רגע כדי לחיות בו", סיפרה תמר. "לצד המשמעת העצמית הקפדנית מצא זמן לתחביבים שלו: בנה טיסנים, דאה בשבתות, רקד, שר, ניגן במפוחית, בילה עם חברים וטייל בארץ שכל כך אהב. הוא עזב את כפר הנוער 'הדסים' בו הכרנו בסוף כיתה י' והלך ללמוד בבית-הספר הטכני של חיל-האוויר כי האמין שזה יקל עליו להתקבל לקורס-הטיס. הוא הלך למבדקים ונפל לאחר שהפסיכולוג אמר שיש לו עודף מוטיבציה. הוא נהיה מכונאי מטוסים, ומה עושה מכונאי מטוסים זוטר? מבקש ראיון עם מפקד חיל-האוויר דאז עזר ויצמן. בראיון איתו סיפר יקיר כמה הוא רוצה להיות טייס ומדוע כדאי לחיל-האוויר שדבר זה יקרה. נראה שהצליח לשכנע אותו כי לאחר מכן אמר עזר ויצמן: 'הוא מזכיר לי את עצמי ואני מאמין שאם לא ייהרג קודם הוא יהיה בבוא היום מפקד חיל-האוויר'".

"בדרך-כלל נהוג לחשוב שאח גדול צריך לדאוג לאחיו הקטן, אך לך אחי לא הייתי צריך לדאוג", הדגיש תא"ל (מיל') רוניה לפיד, אחיו של סגן נווה ז"ל. "מעטות הפעמים בהן קראת לי לסיוע. תמיד ידעת להסתדר, לגבור על הגדולים והחזקים ממך, להבריק בתנועותיך המהירות, והכל עם חיוך שובב אך שובה לב. במחשבותיי אני חוזר לתקופת קום המדינה בה פילסנו לעצמנו דרך עצמאית וזהות אישית. עבורנו צה"ל היה המסלול בו בחרנו לפסוע. הדרך בה אני צעדתי נמשכה שנים ארוכות, דרכך שהחלה כמבטיחה הפכה קצרה מדי".


צילום: קורל דביר

"אחי הצעיר יצא לפני 56 שנה למשימת טיסה אשר מסתיימת היום", המשיך תא"ל (מיל') לפיד. "יקיר אחי, אני נפרד ממך היום בתום תהליך ארוך שעבר על כולנו, על הורינו שלא זכו ליום זה, על המשפחות שתמיד זוכרות אותך, על חבריך ואוהבך. בדרך-כלל נהוג לחשוב שאח גדול צריך לדאוג לאחיו הקטן. היום אחי, זכינו להשיבך הביתה לקבר ישראל. אוהב אותך תמיד".

"גאה לשאת את שמך"
גם סא"ל (מיל') יקיר, אחיינו של סגן נווה ז"ל וטייס מסוקים בחיל הקרוי על שמו, נשא דברים לזכרו. סא"ל (מיל') יקיר לקח חלק בחיפושים אחר שרידיו של דודו. "דוד יקר, מוכר ולא מוכר. לעולם לא אדע מה היה צבע עינייך ומה היה גוון קולך. כל תמונותיך בשחור לבן ואילמות הן, אך תמונות אלו נצבעו בצבעים חיים לאורך השנים דרך אינספור סיפורים וחוויות אשר שמעתי מבני המשפחה ומחבריך. לצערי הגדול לא הספקנו להיפגש ולהכיר, אך אילו היינו נפגשים הייתי מספר לך שגם בי דבק חיידק הטיסה ושאפילו הספקתי לטוס על מטוס ה'פוגה', המטוס איתו שקעת במצולות הים ומשם שבת אלינו רק עכשיו. דוד יקר, מוכר ולא מוכר. הבטחתי לאחיך רוניה, אבא שלי, שנמצא אותך. והנה אתה כאן מתחת לעצים הגדולים האלו שבילדותך, כך מספרים חבריך מ'הדסים', היוו מגרש משחקים טבעי עבורך. דוד יקיר, גאה לשאת את שמך למרות שזה לא היה תמיד משא פשוט".


מפקד חיל-האוויר בבית אחיו של סגן יקיר נווה ז"ל | צילום: קורל דביר

את טקס הלוויה ערך בית-הספר לטיסה בו שירת סגן נווה ז"ל כמדריך, וחניכיו לקחו חלק גם במבצע החיפושים. "יקיר, אנו נפרדים ממך היום פעם נוספת", פנה אל"ם י', מפקד בית-הספר לטיסה. "אנו, הדור שלא זכה להכיר אותך, זוכה להיפרד ממך בדרך בה רצו בני דורך לפנינו ולא יכלו. מתחייבים שנמשיך לטפח את הערכים שהיו חשובים לך ולשמור על קשר נצחי עם משפחתך".

מוקדם יותר השבוע, הגיע מפקד חיל-האוויר לבית משפחתו של סגן יקיר נווה ז"ל. בשיחה עם אחיו הבכור של יקיר ז"ל ואחיינו, הדגיש אלוף נורקין את מחויבות החיל לאנשיו: "חיל-האוויר כולו מתרגש מהסיפור של יקיר ז"ל. משפחת חיל-האוויר תהיה בית בעבור משפחת נווה ונלווה אתכם תמיד. לא נשכח אתכם".