יומן ארועים

Bookmark and Share
"סקיי-אנג'לס" 2018: מבט מבפנים פורסם בתאריך 22.11.2018
תגיות: 669 , בינלאומי
במשך שבועיים ימים התאמנו צוותי חילוץ מכל רחבי העולם על מגוון רחב של תרחישים וערכו תרגולי חילוץ מוסק, לוחמה בשטח בנוי, פריצה, חבלים ורפואה. כתבתנו הצטרפה ל"סקיי-אנג'לס" 2018, אחד מתרגילי החילוץ הגדולים בעולם, וראתה כיצד מכשירים לוחמים להציל חיים
כרמל שטרן | צילום: נעם נחום

הצהריים המוקדמים של חודש נובמבר. כרי דשא ירוקים סובבים בניין נטוש שאת קירותיו מעטרות כתובות גרפיטי בערבית. את השקט מפרים קולות עמומים אשר הולכים ומתחזקים, ומתקרבים לעברנו: שני מסוקי "ינשוף" (בלאק-הוק) מגיחים לפתע ונוחתים במרכז כר הדשא, מעיפים חול ואבק לכל עבר. 

כך נפתח תרגיל הרפואה של יחידה 669 (יחידת החילוץ הקרבי) ונציגי צבאות זרים אשר באו להתאמן עמה בתרגיל ה"סקיי-אנג'לס" (מלאכי השמיים). שתי חוליות מזנקות מתוך המסוקים, הולכות ומתקרבות לכיוון הבניין הנטוש כשהלוחמים מחפים זה על זה. הם מדמים תרחיש בו כוח שהשתלט על מוצב בשטח אויב הותקף ונלכד בו, ועל הלוחמים להיכנס ולחלץ אותו.

בשטח האויב
צוותי המסוקים מדווחים על נחיתה בשטח אימונים במרכז הארץ, אך על הקרקע התחושה היא ממש כמו בזירת לחימה. כוחות ההצלה יוצאים מהמסוקים, ואלו ממריאים ונעלמים באופק. הלוחמים עושים את דרכם בשקט ותוך הסתתרות עד ההגעה למוצב. השיחות ביניהם מתבצעות באנגלית פשוטה ככל הניתן, כי כאשר מחברים מדינות כה רבות לעבודה משותפת, חשוב שכל המשתתפים יבינו בדיוק מה קורה בכל רגע נתון.

לוחם איטלקי, לוחם קרואטי, לוחם צ'כי, לוחם אמריקאי ולוחמים ישראליים מתקדמים זה לצד זה. לפתע הם מותקפים על-ידי כוח אויב שנשאר בזירה. אחד הלוחמים נפצע ושאר חברי החוליה מצליחים לגבור עליהם. הם נכנסים למוצב, פוגשים בו בלוחמים ישראלים פצועים, ומיד מתחילים לסרוק את השטח ולטפל בהם. "בן כמה אתה?", שואל אחד הלוחמים את החייל הפצוע. "עשרים", עונה לו הפצוע בקול חלוש. "אתה שומע אותי? מבין אותי?", ממשיך הלוחם תוך שהוא חובש את פצעיו.

בצדו השני של הבניין מבחין לוחם נוסף בלוחמת שכובה על הרצפה, מחכה לטיפול רפואי דחוף. היא איבדה דם רב ונמצאת במצב קריטי. הוא מעניק לה מנות דם ומטפל בה. "איך את מרגישה?", הוא מוודא, והיא ממלמלת דבר מה לא ברור. שאר החוליה עולה אל הקומה העליונה של המבנה ומחפשת אחר כוחות נוספים. האירוע נמשך דקות אחדות שמרגישות כמו שעות ארוכות ודרמטיות. תוך כדי מתן טיפול לפצועים במוצב, מעניקים הלוחמים טיפול מידי גם לחבר הצוות שלהם שנפגע מאש האויב. כעבור דקות ספורות יוצאים חברי החוליה כשהם סוחבים אלונקות, ומתקדמים בזריזות אל עבר נקודת המפגש עם המסוקים שהספיקו לחזור בינתיים. הלוחמים ממריאים לשטח ישראל.

"התפוצץ מטען על הגדר"
תרגיל ה"סקיי-אנג'לס", שנערך בשבועיים האחרונים, כלל בתוכו שלל מתארים ואימונים לצוותים הזרים כמו גם לאלו הישראלים. באימון איכותי שטרם נראה כמותו בארץ, עברו המשתתפים תרגולי פרט ותרגולים משימתיים בשלל הכשירויות הייחודיות בהן מחזיקה יחידה 669: חילוץ קרבי בלחימה, חילוץ משטח אורבני, חילוץ רכוב, עבודה עם מסוקים, טיפול באמצעות רפואה מבצעית מתקדמת וניהול אירוע רב-נפגעים מורכב. 

נוסף על האימון המוסק והאימון המסכם, עברו הצוותים בשבוע שעבר תרגול של אירוע רב-נפגעים בחוף פלמחים וכן אימון לוחמה בשטח בנוי בו לצוותים הישראלים ניסיון רב. עוד קודם לכן התקיימו תרגולים מגוונים במתחם המאמנים של יחידה 669, במסגרתם למדו הלוחמים הזרים שלל טכניקות מבצעיות כמו הגנה עצמית באמצעות קרב מגע - כשירות ייחודית ללוחמי החילוץ בישראל.

 

זמן קצר לאחר אימון הקרב מגע, סצנה של תאונת דרכים על כביש ראשי הותירה שתי נפגעות כלואות בתוך רכבן ומחוסרות הכרה. צוותי החילוץ מגיעים, פורצים את מכסה המנוע הקדמי ומרסקים אותו, וכך מונעים את חשמולו או פיצוצו. חלונות מרוסקים, פירוק הדלתות והוצאתן בשלום של הנפגעות אמנם נראים מובנים מאליהם בעת אירוע מבצעי, אך על מנת לבצע את התהליך כהלכה חייבים הצוותים להתאמן לעיתים תכופות. נוסף על אימון הפריצה, תרגלו הצוותים עבודה עם חבלים וביצעו אימון רפואה מתקדם.

"התפוצץ מטען על הגדר וחיילים מכוחותינו נפצעו. הוזנק מסוק 'יסעור' (CH-53) עם צוותי חילוץ ורפואה", מסביר הלוחם האחראי על אימון הרפואה. "אנחנו מעניקים טיפול רפואי ראשוני בשטח, מעלים את הפצועים למסוק וממשיכים לטפל בהם בדרך לבית-החולים". קולות נפץ חזקים והמולה רבה נשמעים ברקע, עשן ואבק ממלאים את החלל וחוליות הלוחמים מוציאות את הנפגעים המדומים מתוך רכבי האימונים. בליל של שפות ומבטאים נשמע מבעד לרעש. הלוחמים רצים ממקום למקום, אך ניכר שכל אחד מהם יודע בדיוק מה תפקידו במשימה.

לאימון מגוון, איכותי ונאמן למציאות יש חשיבות מכרעת. עם זאת, מפקדי התרגיל גורסים כי מעבר לתרומה של אימון איכותי ממוקד לצוותי החילוץ, החשיבות המרכזית טמונה בעצם קיום תרגיל חילוץ בינלאומי. "אני רואה ב'סקיי-אנג'לס' אירוע משמעותי מאוד עבור היחידה בהיבט תהליכי הלמידה, אך הערך המוסף בקיומו הוא ההזדמנות שניתנת לנו להציג את התרבות המקצועית של החיל, את היתרונות הטמונים בו ואת איכות כוח-האדם שלנו", הודה סא"ל א', מפקד היחידה. "זו תחושת גאווה גדולה לארח לוחמים מכל כך הרבה מדינות בישראל. אין הרבה מדינות שהרימו את הכפפה וקיימו תרגיל חילוץ שכזה, והעובדה שאנחנו עשינו זאת מעידה בעיניי על העוצמה הגדולה של חיל-האוויר ויחידה 669 בתוכו".