יומן ארועים

Bookmark and Share
הוא משלנו: אות המופת לרופא יחידה 669 פורסם בתאריך 29.11.2018
תגיות: 669
לראשונה ובאופן חסר תקדים זכה אמש (ד') רס"ן ד"ר ד', מפקד פלגת הרפואה ביחידה 669, באות המופת מטעם האגודה לרפואה ומשפט. כעת הוא מספר על הדרך שעשה כרופא קרבי בשלוש זרועות, על פעילותו לקידום הרפואה במדינות עולם שלישי ועל אתגרי העשייה היומיומית
אילי פארי וכרמל להד

אות המופת לרופא מטעם האגודה לרפואה ומשפט הוענק אמש (ד') לרס"ן ד"ר ד', מפקד פלגת הרפואה ביחידה 669 (יחידת החילוץ והפינוי הקרבי בהיטס). רס"ן ד"ר ד' הינו איש הצבא הראשון שזוכה באות המופת, שהמועמדים לקבלו הומלצו על-ידי הציבור ונבחרו על-ידי וועדת פרס מיוחדת על אנושיות, אכפתיות החורגת מגבולות הסטנדרט ומעורבות בקהילה. "ד"ר ד' הקדיש את חייו ופועלו לשירות בצבא", קבעה הוועדה בנימוקיה. "ההמלצות עליו הדגישו את הרגישות והמסירות בטיפול בכל נפגע ללא התייחסות למוצאו או לאומו".


רס"ן ד"ר ד' וסא"ל א', מפקד יחידה 669 | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

קרוב לכוח
רס"ן ד"ר ד' נולד בברית המועצות, גדל בבאר-שבע, למד בעתודה הרפואית בטכניון ואחרי סטאז' בבית-החולים סורוקה שובץ בגדס"ר (גדוד סיור) צנחנים והיה רופא הגדוד במשך שנה וחצי. לאחר מכן שירת שלוש שנים בשייטת 13, כאשר בשנה הראשונה עבר הכשרה לעבודה בתנאי היחידה, בשנה השנייה היה סגן מפקד פלגת רפואה ובשלישית היה מפקד הפלגה. בהמשך יצא לשלוש שנות התמחות ברפואה פנימית בבית-החולים רמב"ם וחזר בשנית לשירות - הפעם כמפקד פלגת רפואה ביחידה 669. במסגרת תפקיד זה לקח חלק במשלחת צה"ל לסיוע לנפגעי רעש האדמה בנפאל.

"האתגר המשמעותי שעולה מהעשייה היומיומית שלי הוא השילוב בין הפעילות המבצעית לבין היותי רופא", גילה רס"ן ד"ר ד'. "ביחידות בהן שירתי העולם המבצעי היה חלק בלתי נפרד מהפעילות השוטפת. מלבד ההצטרפות לפעילות והטיפול בלוחמים ישנו גם פן משמעותי של תכנון: אני אחראי על עשרות רופאים ופרמדיקים ביחידה 669 שחלקים הגדול נמצא בשירות מילואים. יש בתפקיד לא מעט עבודת מטה ותהליכי בניין-כוח. השילוב שלהם עם עבודת הידיים, הטיפול בפצועים והטיפול באנשים היא קריטית".


תמונת ארכיון

כאמור, ההצטרפות לפעילות המבצעית הינה חלק בלתי נפרד מעבודתם של הרופאים ביחידות המובחרות, כאשר כל רופא ופרמדיק הופך לחלק בלתי נפרד מהחוליה בשטח. "לכל מבצע נשלחים עם לוחמי היחידה רופא ופרמדיק. הם מצוותים לחוליה ומבצעים איתה את כל הפעילות המבצעית", מעיד רס"ן ד"ר ד'. "כרופא ביחידה מובחרת עליך לעמוד בסטנדרטים ובתנאים של הכוח".

לא רק בגבולות המדינה
רס"ן ד"ר ד' זכה באות המופת לא רק על פועלו הצבאי, אלא גם על פועלו האזרחי - הובלת תכנית פיתוח רפואית בשם "רופאים ישראלים על קו המשווה". התכנית הוקמה בשנת 2005 והחלה בשליחת רופאים ישראלים למספר שבועות לבתי-חולים שונים באוגנדה. בחמש השנים האחרונות יצאו 25 משלחות שכללו 50 רופאים ואחיות והעניקו טיפול רפואי ליותר מ-12,000 בני-אדם, 5,000 מתוכם ילדים.


רס"ן ד"ר ד' מעניק טיפול רפואי לילדים באוגנדה | התמונה באדיבות המרואיין

"הצטרפתי לשלוש משלחות שאורכן חודש ימים, ואחרי הנסיעה האחרונה החלטנו לשדרג את הפרויקט. יחד עם הפקולטה לרפואה בטכניון יצרנו קורס שמיועד לתלמידי השנה הרביעית בלימודי רפואה, שם הם לומדים על רפואת עולם שלישי ורפואה דלת אמצעים. לאחר מכן נוסעים הסטודנטים לשלושה שבועות של התנסות קלינית בבית-חולים באוגנדה. השנה הקורס יצא לדרך בפעם הראשונה, ויחד עם שישה סטודנטים המראנו לשלושה שבועות של טיפול, התנדבות ועזרה באוגנדה".


רס"ן ד"ר ד' ותא"ל טריף בדר, קצין הרפואה הראשי | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

"זו חוויה תרבותית משמעותית מאוד. כשאתה חי בארץ אתה עוסק בתחום מסוים מאוד. אתה נמצא בעולם שלך, ורגיל לצורת עבודה וצורת חשיבה מסוימת", מתאר רס"ן ד"ר ד'. "באוגנדה אנחנו פוגשים עולם אחר לגמרי: הגענו לעיר בה היינו הלא-מקומיים היחידים, וסייענו בבתי-חולים שאין בהם גישה למים או חשמל, עם כמה עשרות מיטות ושלושה רופאים מטפלים. זו חוויה מרחיבת אופקים ומשמעותית מאוד כי כל מה שאנחנו רגילים אליו בארץ שונה לחלוטין במקומות אחרים. מצד אחד עם מעט משאבים וידע ניתן לפתור את רוב הבעיות, ומצד שני דברים שבארץ נראים טריוויאליים הופכים מורכבים להוצאה לפועל באוגנדה בגלל אותו מחסור במשאבים. כשסטודנטים חווים תרבות וסביבת עבודה אחרת כחלק מהלימודים שלהם ומתנדבים בחברה שונה, אנחנו מייצרים דורות עתידיים של רופאים שיובילו התנדבות חוצת גבולות".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

זכייתו של רס"ן ד"ר ד' מביאה זווית אחרת על עולם הרפואה הצבאית. "זה חשוב שאיש צבא זוכה באות המופת, בעיקר כי זו אמירה חותכת שיש רופאים טובים בצבא שאכפת להם מאוד, שעובדים קשה מאוד ושעושים רפואה טובה ונכונה. אני, כרופא ביחידות מובחרות, חי עם הלוחמים שאני מטפל בהם, סיטואציה שלא קורית באזרחות ומייצרת אצל הרופאים רצון לעבוד הרבה יותר קשה, להשתדל הרבה יותר ולטפל בדרך הטובה ביותר. תמיד יש מקום לשיפור, אבל חשוב להבין שיש עשרות רבות של רופאים שמשקיעים את כל מרצם בטיפול בחיילי ולוחמי צה"ל".