יומן ארועים

Bookmark and Share
הנה הם באים: לוחמות ולוחמי הגנ"א חדשים פורסם בתאריך 06.12.2018
תגיות: מערך ההגנה האווירית
אתמול (ד') התגייסו לוחמים חדשים לשורות מערך ההגנה האווירית. הם יצטרפו ללוחמות שהתגייסו למערך לפני שבועיים ויחד יעברו הכשרה בדרך להסמכתם כלוחמי הגנה אווירית. "הלוחמים מגינים על השמיים, על הריבונות ועל אזרחי מדינת ישראל. זו משימה חשובה מאין כמוה"
נועה רוקני

היום נדליק נר חנוכה רביעי. עבור רבים במדינה זהו יום חג, אך עבור מערך ההגנ"א (הגנה אווירית) וחיל-האוויר זה יום חג כפול: הלוחמים שהתגייסו זה עתה יחברו ללוחמות שהתגייסו לפני שבועיים, ויחד יצטרפו מאות לוחמים חדשים למערך.


צילום: מייק יודין

"לוחמת או לוחם הגנה אווירית מבצעים את משימתו הראשונה של חיל-האוויר בהגנת שמי המדינה. הם מגינים על השמיים, על הריבונות ועל אזרחי מדינת ישראל. זו משימה חשובה מאין כמוה", מסביר תא"ל רן כוכב, מפקד מערך ההגנה האווירית. "מחזור גיוס נובמבר 2018 גדול מהמחזורים הקודמים במערך ההגנ"א. נוצר צורך להגדיל את מספר הלוחמים לאור התעצמות המערך ובשל כמות המשימות המשמעותיות להגנת שמי המדינה", מסביר אל"ם לירן כהן, מפקד בית-הספר להגנה אווירית.


תמונת ארכיון

"זו עלייה של כ-150 אחוזים לעומת המחזור הקודם", מוסיף סא"ל יהונתן שבתאי, מפקד מגמת מקצועות בבית-הספר להגנה אווירית. "משימת ההגנה מפני טילים ורקטות, מפני כלי-טיס מאוישים ובלתי מאוישים ומפני האיומים הקרובים והרחוקים, יוצרת צורך במערך מבצעי ומקצועי המוכן לכל תרחיש, בכל שעות היממה ובמשך כל השנה. בשביל זה אנחנו מגייסים את הטובים ביותר", מדגיש אל"ם כהן.

"החום האנושי נשאר כשהיה"
"מצד אחד יש דברים שנותרו כמו בתקופה בה אני התגייסתי. הבקו"ם הוא אותו בקו"ם ויום הגיוס הוא אותו יום גיוס, אך מצד שני דברים השתנו: אני התגייסתי כלוחם במערך הנ"מ ואילו היום אנו נמצאים במערך ההגנ"א והשינוי אינו רק בשם. המרכזיות של רגל ההגנה בבטחון הלאומי עלתה, החשיבות והמשמעות של העשייה שלנו גברה, אך החום האנושי נותר כשהיה", מספר תא"ל כוכב. "גם אני התגייסתי בחורף, בסמיכות לחג החנוכה, גם אז ירד גשם וגם אז משימת הגנת שמי המדינה הייתה קיימת. השיטה והאמצעים השתנו, אבל האנשים הם בלב העניין".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

בלשכת הגיוס ניתן היה לחוש את התרגשות הלוחמים העומדים בתחילתה של דרך חדשה. עומר וסרמן מתל-אביב המתגייס היום למערך, סיפר: "אני מתרגש מאוד. רציתי תפקיד משמעותי המשלב בתוכו גם שירות בשטח ומכיוון ששמעתי הרבה על 'כיפת ברזל' ועל חשיבות המערך, אין לי ספק שמדובר בתפקיד חשוב ומשמעותי".

הלוחמים זוכים לליווי וליחס חם כבר מתחילת דרכם. "אנחנו מלווים את המועמדים לשירות כבר מהשלבים המוקדמים, עוד בבתי-הספר. הם מקבלים התייחסות אישית בכנסים, בפניות אישיות ואפילו בביקורי בית", מציין אל"ם כהן. "בחודשים הקרובים הלוחמים יבצעו את הסמכות הרובאות הכוללות, בין היתר, אימוני קליעה, אימוני שטח ולימוד ערכי הלוחם. אחרי כחודשיים יחלו לעסוק בפן המקצועי, כל אחד במערכת הנשק ובמרכיבי התפקיד שלו", אומר סא"ל שבתאי. "לאחר מכן יגיעו לסוללות השונות, יצברו נסיון מבצעי ולבסוף יחזרו לבית-הספר להגנה אווירית לשלב האימון המתקדם".


תמונת ארכיון

משפחהגנא
"חברות זה הדבר החשוב ביותר, חשוב לדעת שיש מקום לתרום, להשפיע ולהיות חברים טובים אחד של משנהו. אני חושב שאנחנו 'משפחהגנא', יש תחושה משפחתית מאוד וחמימה אצלנו במערך", מסביר תא"ל כוכב. "אנחנו לוחמים הנמצאים בשטח, על הקרקע, אך אנו פועלים על פי התרבות, הנורמות והמורשת של חיל-האוויר".

"זה יום שמח למערך ולחיל-האוויר", מחייך אל"ם כהן. "אני מאחל לכל הלוחמים במחזור החדש גיוס קל ונעים". לאיחולים מצטרף גם סא"ל שבתאי: "אני מאחל למתגייסים החדשים המון הצלחה, שיצברו חוויות וחברים כי זה המפתח להנאה בשירות". תא"ל כוכב מסכם: "מי שקובע את התוצאה הסופית במערך ההגנ"א זה לא מפקד המערך וגם לא מפקד הגדוד, אלא הלוחם שמתגייס היום. הוא יהפוך תוך מספר שבועות ללוחם הגנה אווירית ולאחר תקופה לא ארוכה תוטל עליו האחריות לשמור על שמיים נקיים".