בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 120 (221) 01/04/98

עסקי אוויר

צל"ש ללוחם יחידה 669 שהשתתף בחילוץ נפגעי אסון השייטת

תגיות: יחידת 669 , עיטורים , אסון השייטת

צל"ש מפקד חיל-האוויר יוענק השנה לסגן דניאל , לוחם יחידת החילוץ 669, על פעילותו בחילוץ הנפגעים באסון השייטת, בספטמבר 1997

ליאור שליין

הצל"ש יוענק לסגן דניאל, עולה חדש מלנינגרד, שרשם הישג נוסף: הוא העולה החדש הראשון ביחידת 669, יחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר. בנוסף, יוענקו תעודות הערכה לשלושה טייסי מסוקים.
סגן דניאל הוביל את כוח החילוץ, שהורכב מלוחמי השייטת ומלוחמי יחידה 669, אל עבר נפגעי השייטת. בתנאים קשים ביותר - תחת אש, בעלטה מוחלטת ובשטח אויב - ניהל דניאל את חילוץ הפצועים וההרוגים.
"בחלום הכי גרוע לא חושבים על אירוע כזה", אומר סגן דניאל. "זה משהו שאי אפשר להתכונן אליו. החבר'ה שהיו איתי עשו עבודה לא פחות חשובה ממני, והצל"ש שלי הוא גם שלהם".
סגן דניאל נולד בלנינגרד לפני 26 שנים, ועלה ארצה לבדו, לפני שמונה שנים. הוא סיים לימודי הנדסת מכונות בטכניון, ובמקביל החל להתאמן בריצות ניווט במסגרת נבחרת ישראל, ואף זכה באליפות ישראל. לאחר מאבקים מרים, הצליח דניאל לקבל זימון לגיבוש של יחידה 669, יחידת החילוץ והפינוי בהיטס של חיל-האוויר. הוא סיים את מסלול הלוחם ביחידה והפך לעולה החדש הראשון בשורותיה. זמן קצר לאחר-מכן יצא לקורס קצינים וחזר ליחידה.
"מה ההרגשה להיות העולה החדש הראשון ב-669? אף פעם לא חשבתי על זה", אומר סגן דניאל. "אני חושב שכל אחד יכול להגיע לזה, גם אם זה לא קל. לי השירות בצבא נראה אתגר גדול מאוד, אבל להרבה עולים מאוד קשה להשתלב. הדבר הכי חשוב הוא להאמין שאתה מסוגל".
סרן גיא וסגן עמית, טייסי היסעור שהנחיתו תחת אש את כוח החילוץ והשתתפו בפינוי הנפגעים באסון השייטת, יקבלו תעודות הערכה ממפקד חיל-האוויר.
מסוק היסעור שהה בשטח 24 דקות, הרבה מעבר למקובל, כשהמחלצים מחפשים באפילה את כל הפצועים וההרוגים. פצצת מרגמה, שנפלה בסמוך למסוק, חייבה אותו לעזוב את השטח. רק לאחר הנחיתה בבית-החולים בנהריה גילו הטייסים שהמסוק נפגע מקליעים.
"מצאנו חור בבידון שמאל, שנגרם מחדירת קליע", סיפר סגן עמית, טייס המשנה. "אחר-כך גילינו חור בדופן שמאל, לא רחוק מהזנב, ופגיעות בלהבי המסוק".
תעודת הערכה נוספת תוענק לרס"ן דור, מוביל מבנה מסוקי הקוברה שניהל את פינוי וחילוץ הנפגעים מהשריפה בוואדי סלוקי, ביולי 1997.
רס"ן דור, סמ"ט א' בטייסת קוברות, יזם וניהל את מבצע החילוץ של נפגעי חטיבת גולני, שנקלעו לשריפה שפרצה לאחר היתקלות עם כוח מחבלים. רס"ן דור היה מוביל המבנה של שני מסוקי הקוברה, שהוזנקו כדי לסייע לחיילים בהיתקלות, עוד לפני שפרצה השריפה. כשראה את האיזור מתכסה בעשן כבד הזניק בקשר מסוקי חילוץ, ובמקביל התחיל לארגן את הפינוי, מהאוויר.
"בתוך העשן גילינו שני חיילים אבודים וכיוונו אותם לגבעה שהאש עוד לא הגיעה אליה", סיפר. "תוך כדי מנוסה הם אמרו לנו ששלושה מחבריהם עדיין בוואדי, ואז חזרנו לחפש אותם. בדרך כלל, כשנכנס ללבנון מסוק חילוץ, הוא צריך רק להיכנס ולקחת את הפצועים. הכוח הקרקעי דואג לכל השאר ומוסר את תמונת המצב לגבי מה שקורה. הפעם, אף אחד לא חיכה למסוק. אנחנו היינו היחידים באיזור שהיו יכולים לכוון את מסוק החילוץ".
הצל"ש ותעודות ההערכה יוענקו לקצינים ביוני, בעצרת לציון יום חיל-האוויר ה-50.

עוד באותו מדור

מפקדי חילות-אוויר מכל העולם ישתתפו באירועי היובל של חיל-האוויר

מפגן אירובאטי בהשתתפות צוותים מרחבי העולם, וסימפוזיון אווירי שאליו יוזמנו בכירי התעופה והחלל בעולם - יהיו שני האירועים המרכזיים בחגיגות ה-50 לחיל-האוויר. שני האירועים יתקיימו בתחילת חודש יולי

בעקבות המשבר במפרץ, הוקדמה הכשירות המבצעית של מכ"ם החץ

בעקבות המתיחות האחרונה במפרץ, הוקדמה ההכרזה המבצעית של מכ"ם החץ, "אורן ירוק", בשישה שבועות