בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 195 28/10/10
לגליון זה מצורף פוסטר של מטוס הקרב העתידי - F-35I

עסקי אוויר | הנספח האווירי בוושינגטון:

"אנחנו זוכים להערכה מקצועית רבה מצד האמריקאים"

תגיות: ארה"ב

תא"ל רונן דן, הנספח האווירי בארצות-הברית, מספר על שיתוף הפעולה בין ישראל לאוויריות של ארה"ב, על התפקיד החשוב בשמירת היתרון האיכותי של חיל-האוויר הישראלי ועל הגעגועים לטיסה המבצעית ולשני ילדיו שנשארו בארץ

רס"ן יעל בר

מחלון משרדו של הנספח האווירי בוושינגטון אפשר לראות את השגרירויות השונות. בולטת מביניהם השגרירות הסינית החדשה שנבנתה בפאר רב. אלא שהנוף העיקרי שמלווה את העובדים במקום הוא השמירה ההדוקה של משטרת וושינגטון - מציאות חובקת עולם לנציגים ישראליים. מחד, השגרירות נמצאת באזור מבודד המקל על אבטחתה. מאידך, היא קרובה כעשרים דקות נסיעה בלבד מהבית הלבן וממרכז העצבים של ההנהגה האמריקאית.

בבניין הזה עובדים כל הזמן כדי לשמר את יחסי ישראל וארה"ב, שהברית ביניהן מתבטאת - אולי יותר מכל - בקשרים שבין משרד ההגנה האמריקאי והזרועות השונות לבין משרד הביטחון הישראלי. כדי לקיים את הקשר הזה, פועלים בנספחות הצבאית בוושינגטון כמה קצינים בכירים המייצגים את הזרועות השונות בישראל, ובראשם נספח הגנה המייצג את משרד הביטחון וצה"ל.

תא"ל רונן ממלא את תפקיד נספח חיל-האוויר בשנה האחרונה. קיים שוני רב בין תפקידו האחרון כמפקד בסיס תל נוף לבין תפקידו הנוכחי כנספח צבאי בוושינגטון. השפה, תרבות העבודה והנושאים בהם הוא עוסק מחייבים כל נספח לעשות שינוי תפיסתי ותרבותי. מלבד הגעגועים לרעש המטוסים הממריאים והעיסוק בפעילות המבצעית השוטפת בחיל שהיו מנת חלקו בשני העשורים האחרונים, מוצא תא"ל רונן חשיבות ואתגר רב בעיסוק ביכולות עתידיות של חיל-האוויר ובנושאים אסטרטגיים שמשפיעים וישפיעו על המציאות בישראל בעשרות השנים הקרובות.

איך עושים את המעבר מפיקוד על בסיס, ממקצוע הטיסה למסלול הנספחות?

"הקושי הראשון הוא הפרידה מהטיסה המבצעית. כמפקד תל נוף היתה לי הזכות והעונג לטוס על F-15 ועל יסעור. הטיסה היא אהבת חיים וההזדמנות גם לרחף וגם להכיר מקרוב את אנשי מערך המסוקים העשירה מאוד את החוויה הכללית של הטיסה. הקושי השני הוא הפרידה מהפקודים שמאוד אהבתי ומההוויה של להיות מפקד, להוביל, להנהיג ולזכות לראות התקדמות, הצלחות והישגים.

"המעבר לתפקיד הנספח לא מורכב במיוחד: שפשוף וליטוש האנגלית כבסיס טבעי ליצירת קשר, הבנה ולמידת המקצוע המכונה 'דיפלומטיה צבאית' על מנת להשיג את אותם הישגים המצופים ממני כנספח".

מהו בעצם תפקידו של הנספח האווירי בוושינגטון?

"תפקידו של הנספח האווירי הוא לייצג את חיל-האוויר הישראלי מול כל האוויריות בארה"ב - חיל-האוויר, חיל-הנחתים, הצבא האמריקאי 
וחיל-הים (ה-Navy), ולקדם את שיתוף הפעולה מולן במגוון תחומים. בנוסף, באחריותי לאפשר לחיל-האוויר להתאמן בארה"ב במסגרת תרגילים משותפים ופריסות כדוגמת הרד-פלאג, לממש את תוכנית הסימולאטורים של חיל-האוויר ביבשת, לתאם ולטפל בביקורים של קצינים מהארץ בכנסים ובלימודים בארה"ב, לתאם וללוות ביקורים של בכירי חיל-האוויר בארה"ב ולקדם, לתאם וללוות ביקורי בכירים אמריקאים בארץ. בנוסף, עליי לעקוב אחר התפתחות הזרועות השונות כאן ולשתף במידע את הגורמים הרלוונטיים בארץ".

איזה אירוע או פגישה מיוחדת תיקח עימך מהשנה הראשונה בתפקידך?

"בחודשיים הראשונים לתפקידי כאן מילאתי את תפקיד נספח ההגנה. במהלך ביקור של שר הביטחון בארה"ב מצאתי את עצמי יושב סביב אותו שולחן עם שר ההגנה האמריקאי, רוברט גייטס ועם שר הביטחון, אהוד ברק, בדיון על סוגיות רגישות מאוד. זה מעבר חד יחסית מפיקוד על בסיס למין מפגש כזה".

איך אתה רואה את היחסים בין ישראל לארה"ב ממשקפי הנספח האווירי?

"התשובה מתחלקת לשניים: היחסים בין הצבאות והזרועות מצוינים. אנחנו זוכים להערכה מקצועית רבה, לאוזן קשבת ולשיתוף פעולה טוב מאוד ברוב הנושאים. גנרלים אמריקאים רבים באים לבקר בארץ - דבר שמהדק ומחזק מאוד את הקשרים עם 
חיל-האוויר וצה"ל.

"בתחום המדיני לא ארחיב ומה שניתן לחוש בארץ כעליות וירידות, ניתן לחוש גם כאן על רקע המתיחות שיש סביב תהליך השלום וחילוקי הדעות על הדרך להגיע להסכם שלום במזרח התיכון. הציבור האמריקאי, ובעלי התפקידים שאני פוגש, משדרים תמיכה ואהבה רבה לעם שלנו ולמדינת ישראל".

עסקת ה-F-35 נחתמה לאחרונה. במה מתבטאת השותפות של הנספח בעסקה מרכזית כזו?

עסקת ה-F-35 וכל הקשור בה 
מובלת על ידי נציג מיוחד של 
חיל-האוויר המוצב לצורך זה בוושינגטון, בתאום הדוק עם מטה חיל-האוויר בישראל. שותפות הנספח באה לידי ביטוי במפגשים בדרגים בכירים במשרד ההגנה המשפיעים על חלק מתכולות העסקה, בניסיון לשכנע בצרכים המאוד ייחודיים של חיל-האוויר הישראלי ובדרישות שלנו לשלב יכולות ישראליות במטוס החדש".

איך משפיע הנספח האווירי על קידום סוגיות אסטרטגיות מול גורמי הסיוע בממשל ובמשרד ההגנה?

"בזמן לחימה ולעיתים גם בשגרה הנספח נדרש להשפיע על תהליכי אספקת אמצעי לחימה לחיל-האוויר. במהלך מלחמת לבנון השנייה עסק קודמי בתפקיד בהאצת אספקת חימוש לחיל. בימים של רגיעה אנו עוסקים בעיקר בסוגיות הקשורות לשימור היתרון האיכותי של חיל-האוויר במזרח התיכון ובדרך בחינה והסתכלות על עסקאות נשק שנחתמות עם שכנינו, בצד בקשה לספק לנו את האיכות הטובה ביותר בציוד, מטוסים ואמצעי לחימה - כדי לשמור על היתרון האיכותי שלנו באיזור".

מהו הקשר של חיל-האוויר עם האוויריות השונות בארה"ב ומהי התרומה של הקשר בהתפתחות של חיל-האוויר הישראלי?

"לחיל-האוויר הישראלי יש קשרים הדוקים מאוד עם חיל-האוויר האמריקאי וקשר ההולך ומתפתח עם אוויריות המארינס והארמי. הקשרים בין הצדדים הם כמובן פונקציה של אינטרסים הדדיים בין החילות. באופן טבעי, כשחיל-האוויר הישראלי והזרועות השונות בארה"ב מפעילים פלטפורמות זהות, כמו ה-F-16, ה-F-15, מסוקי האפאצ'י, הקוברה, הינשוף והיסעור, ומטוסי הקרנף - נוצרים קשרים גם בתחום המבצעי וגם בתחומי האחזקה. בשנים הקרובות כל האוויריות בארה"ב יפעילו את מטוס הקרב העתידי F-35, וכך גם חיל-האוויר הישראלי, ולכן שיתוף הפעולה הזה צפוי להימשך ולהתחזק.

"התרומה של הקשר היא בתחומים שונים ומגוונים. המלחמות בעיראק ובאפגניסטן לימדו את האמריקאים רבות והעשירו את ניסיונם המבצעי בתחום הלחימה בטרור - וגם אנחנו יכולים ללמוד מניסיון זה. בנוסף, אנחנו משתפים פעולה בהבנת ההתפתחות של מערך הכטב"ם ובתחומי האחזקה, האנרגיה החלופית, הבטיחות באוויר ועל הקרקע והרפואה האווירית. כל זאת, במקביל להמשך ההצטיידות השוטפת שלנו בפלטפורמות וחימושים המתופעלים ע"י הזרועות השונות בארה"ב".

למה אתה הכי מתגעגע בארץ?

"לשני ילדיי הגדולים המשרתים בצה"ל, מאור וניצן, לשאר המשפחה הקרובה ולטיסה".

עוד באותו מדור

ה-iPad בדרך אל הקוקפיט. צילום: כרמל הורוביץ

מחשב לוח חדיש יחליף את קלסרי המפות

בחיל-האוויר מתעדכנים ברוח התקופה: במקום קלסרים עבים עמוסים בניירות, טייסי הקרב יעלו למטוס עם מחשב דמוי iPad, קל ומודרני
טקס החתימה על עסקת הרכש. צילום: משרד הביטחון

ה-F-35 בדרך לישראל