בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 140 (241) 01/08/01

עסקי אוויר

שני המכ"מים הושמדו בהפרש של כמה שניות

בפעם השנייה תוך חודשיים תקפו מטוסי חיל-האוויר עמדת מכ"ם סורית בשטח לבנון. הפעם נאלצו הטייסים להתמודד עם איזור מוגן היטב על-ידי טילי קרקע-אוויר

יואב רוזן

ארבעה מטוסי פאנטום תקפו ביום ראשון, ה-1 ביולי, תחנת מכ"ם סורית בשטח לבנון. התקיפה באה בתגובה להתקפה של חיזבאללה על מוצבים ישראליים בגיזרת הר דב, יומיים קודם-לכן, שבמהלכה נפצעו שני חיילי צה"ל.
התקיפה בוצעה על-ידי מבנה משולב של מטוסי פאנטום מטייסת "האחת" ומטייסת "העטלף". המטרה שנבחרה היתה תחנת מכ"ם סורית, שמוקמה סמוך לעיירה ריאק שבבקעת הלבנון, כ-60 ק"מ צפונית-מזרחית לביירות.
היתה זו הפעם השנייה תוך חודשיים בה תקף חיל-האוויר מטרות סוריות בלבנון. כזכור, בליל ה-15 באפריל תקפו ארבעה מטוסי F-16 תחנת מכ"ם סורית אחרת, באיזור דהר אל-ביידר, כ-30 ק"מ צפונית-מזרחית לביירות. גם אז באה התקיפה בתגובה לירי של חיזבאללה על מוצבים בהר דב. התקיפה הנוכחית היתה התקיפה השישית של חיל-האוויר בלבנון, מאז נסוג משם צה"ל בחודש מאי 2000.
קצת לפני השעה 12 בצהריים המריאו המטוסים לאוויר. המטוס המוביל במבנה, אותו איישו סא"ל אהוד, מפקד טייסת "האחת", ורס"ן יואב, סמ"ט ב' בטייסת, תקף את המטרה הראשונה. את המטרה השנייה תקפו רס"ן (מיל') רן וסרן אורי מטייסת "העטלף".
"בשל קירבתו לגבול הסורי, האיזור מוגן יותר על-ידי טילי קרקע-אוויר, מה שמאיים על המטוסים", אומר סא"ל אהוד.
"התקיפה היתה מאוד קצרה, מדויקת ותכליתית. היא התבצעה בדיוק לפי התיכנון, באמצעות נשק מדויק. שני המכ"מים שיועדו לתקיפה הושמדו בהפרש של כמה שניות זה מזה. מרגע שהתקיפה אושרה ועד שהמטרות הושמדו, חלף זמן קצר".

תגובה מהירה לירי החיזבאללה

יומיים לפני תקיפת תחנת המכ"ם הסורית, ביום שישי, ה-29 ביוני, תקפו מטוסי F-16 שלוש מטרות מחבלים בגיזרת הר דב. התקיפה באה כתגובה מיידית להתקפת החיזבאללה על מוצבי צה"ל.
בתקיפה נטלו חלק שני מטוסי F-16 מטייסת "העקרב". סא"ל עופר וסרן אביעד איישו את המטוס המוביל, רס"ן אייל וסגן ארז את השני. המטוסים המריאו בשעה 30:.18 "
כמה דקות לאחר ההמראה ביצענו את התקיפה", מתאר סרן אביעד, שעבורו היתה זו התקיפה המבצעית הראשונה.
"הפגיעות היו מדויקות מאוד", אומר רס"ן אייל. "עבורי, התקיפה הזו היתה הפתעה גמורה. בליל הנסיגה, לפני קצת יותר משנה, הייתי הטייס האחרון שהטיל פצצות בשטח לבנון. עכשיו מצאתי את עצמי שוב בלבנון, בתקיפה נוספת".

עוד באותו מדור

נבחנת הצטרפות ישראל לסוכנות החלל האירופית

החלטה שהתקבלה לאחרונה במשרד המדע, התרבות והספורט, לבחון את האפשרות של הצטרפות ישראל לסוכנות החלל האירופית (ESA), עשויה להשפיע באופן ניכר על תעשיית החלל בישראל.
במהלך ביקור שערך לאחרונה שר המדע, התרבות והספורט, מתן וילנאי, במרכז החלל הצרפתי בטולוז, העלה וילנאי את הרעיון באוזני הצרפתים, שתומכים ביוזמה. אל וילנאי הצטרף גם ראש סוכנות החלל הישראלית, אבי הר-אבן, שדן עם הצרפתים בנושאי שיתוף פעולה בתחום החלל

טייסת יסעור זכתה בתחרות הניווט בפעם השנייה ברציפות