בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 144 (245) 01/04/02

באוויר העולם

התרסקות הקונקורד: דז'ה-וו?

הדו"ח הסופי שפירסמה הסוכנות הצרפתית לחקירת תאונות אודות התרסקות הקונקורד ביולי 2000 הביא פרטים חדשים על אירוע בטיחות דומה, שכמעט הביא להתרסקות קונקורד בוושינגטון ב-1979

דני פישל

כזכור, ב-25 ביולי 2000 התרסק מטוס "איר פראנס" בטיסה 4590 זמן קצר לאחר ההמראה משדה-התעופה שארל דה-גול בפאריז, לאחר שהצמיג הימני הקדמי עלה בזמן הריצה על המסלול על רצועת מתכת, שנפלה ממטוס אחר. הנתזים שעפו כתוצאה מכך פגעו באחד ממכלי הדלק של הקונקורד ואש החלה להתלקח מתחת לכנף השמאלית. זמן קצר לאחר-מכן המטוס התרסק וכל נוסעיו ניספו.
עד כה נחשב מקרה נדיר זה, שבו אש אוחזת במטוס קונקורד בזמן טיסה, לראשון מסוגו. בדיקה מדוקדקת של תמונות שצולמו לפני יותר מעשרים שנה מוכיחה אחרת.
ב-14 ביוני 1979 תועד מקרה של דליפת דלק ממטוס קונקורד של "איר פראנס" בשדה-התעופה דאלאס שבוושינגטון. עדי ראייה טענו, כי הבחינו בלהבות היוצאות מהמטוס לאחר ההמראה. אך למרות העדויות דיווחה אז הסוכנות הצרפתית לחקירת תאונות, כי לא פרצה אש במטוס בזמן הטיסה או לאחר הנחיתה.
בעת חקירת התרסקות מטוס הקונקורד בשנת 2000, שופרו התמונות שתיעדו את דליפת הדלק ב-1979 והתגלה, כי למעשה אחזה אש באחד משני המנועים השמאליים של הקונקורד, בעודו באוויר, אך למרבה המזל לא התפשטה מחוצה לו.
האירוע התרחש לאחר שבזמן ההמראה אירע תקר באחד מצמיגי המטוס הקדמיים. הצמיג הסמוך לא עמד בעומס והתפוצץ. כתוצאה מכך נוצרו כ-11-13 נקבים קטנים במכלי הדלק של המטוס ודלק החל לדלוף מהם. לפי ההערכות, דליפת הדלק היתה בקצב של חמישה ק"ג לשנייה - כ-5-10 אחוזים מהשיעור שגרם לתאונה הקטלנית בפאריז, 21 שנים לאחר-מכן. תערובת הדלק שדלפה היתה דלה מכדי שהאש תאחז בשאר חלקי המטוס. יש להניח כי זה מה שהציל את חיי נוסעי המטוס ב-1979.
התקרית נחשבה לאירוע הבטיחות החמור ביותר שאירע למטוסי הקונקורד עד התרסקות המטוס בשנת 2000 ובעקבותיה נפתחה תוכנית השבחות לשיפור בטיחות המטוסים.

עוד באותו מדור

התרסקות האירבוס: שימו לב לזנב

בעקבות התרסקות מטוס האירבוס A300 של "אמריקן אירליינס" בקווינס, פירסמה המועצה הלאומית האמריקאית לבטיחות בתעבורה אזהרה לחברות-התעופה, לפיה שימוש מוגזם בכוונן המותקן על זנב המטוס (Rudder) עלול לגרום לשבר בזנב

השמיים הפתוחים נסגרו

המשא ומתן על "שמיים פתוחים" בין ארה"ב ובריטניה התפוצץ לאחרונה, כש"בריטיש אירווייז" ו"אמריקן אירליינס" לא קיבלו את תנאי ההסכם