בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 201
גליון 201 30/10/11
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הנוכחי ניתן יהיה לקרוא כשהגיליון הבא יצא.

לגליון זה מצורף פוסטר של טייסת מגני המערב.

עסקי אוויר

מגע אישי

במשך שנים נאלצו אנשי צוות האוויר במטוסי הקרנף (הרקולס) להשתמש בכלים ידניים ובמפות מסורבלות כדי לנווט ולתכנן את הטיסה. בהמשך עברו למחשבים ניידים, וכעת חושבים בלהק ציוד על פתרון חדש: מערכת מסכי מגע לאנשי הצוות בתא הטייס.

טל מיכאל

המערכת החדשה, המכונה "גלובוס", מורכבת ממחשב וממסך מגע, ונועדה להחליף את המחשבים הניידים שהיו פתרון זמני בלבד. מסכי המגע יציגו לאנשי הצוות בקוקפיט מפה נעה, ובנוסף יספקו להם גם את תכנית הטיסה ונתוני מודיעין. "עד עכשיו, לטייסים כלל לא הייתה גישה למפות שהיו שמורות על המחשבים הניידים", מספר סרן צביקה, קצין הפרויקט במחלקת הנדסת מערכות. "המערכת החדשה תאפשר לכל אחד מאנשי הצוות לעקוב אחרי מיקום המטוס, ולקבל מידע חיוני".
מערכת "גלובוס" כבר הותקנה במטוס קרנף של טייסת "הפילים", והיא צפויה להיקלט במטוסים נוספים.

הסטרטוקרוזר שוב בטייסת

כמעט בכל בסיסי חיל-האוויר מקבל את פני האורחים פארק מטוסים. בבסיס נבטים לקחו את הרעיון הזה צעד אחד גדול קדימה. מטוס סטרטוקרוזר, שכונה בחיל "ענק", הובא אל הבסיס ממוזיאון חיל-האוויר. את הדייר החדש אי אפשר לפספס: הוא מתנשא לגובה של יותר מ-11 מטרים, אורכו 35 מטרים ומוטת הכנפיים שלו עומדת על לא פחות מ-42 מטרים.
מטוס הסטרטוקרוזר שירת בטייסת "ענקי המדבר" בשנות ה-60 וה-70, וביצע משימות של הארכת טווח, הטסת לוחמים ועוד. גם הבאתו - 40 שנה אחרי - אל בסיסה של הטייסת, היה מבצע לא פשוט בכלל. "בגלל גודלו, אנשי טייסת התחזוקה נאלצו לפרק את המטוס ולהרכיב אותו מחדש", מספר סא"ל אמיר, מפקד הטייסת. "הקוד הגנטי שלנו נוצר עם המטוס הזה, ותפקידנו הוא לשמר את מורשת העבר המפוארת, לצד מורשת הנופלים, בכדי לגדל ברוח הנכונה את דור הלוחמים הבא".

עוד באותו מדור

גלעד חזר הביתה

מסוקי יסעור של טייסת "מובילי הלילה" השתתפו במבצע להשבתו של גלעד שליט הביתה. אחד הטייסים הוא בנו של ישי אבירם, הטייס שנטש עם רון ארד בגיחה שממנה לא שב. "התרגשנו מאוד מהטיסה, אבל מבחינתי זאת לא סגירת מעגל", הוא אומר. "המעגל שלי ייסגר כשרון יחזור ואטיס אותו הביתה"

"הוקם גרעין ההקמה של 
יחידת שרביט קסמים"

הלוחמים הראשונים של מערכת ההגנה האווירית החדשה, אשר תיירט טילים ורקטות בטווח בינוני, מגיעים בימים אלו אל התעשיות הביטחוניות, לקראת קליטת המערכת בחיל־האוויר במהלך השנה הבאה