בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 201
גליון 201 30/10/11
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הנוכחי ניתן יהיה לקרוא כשהגיליון הבא יצא.

לגליון זה מצורף פוסטר של טייסת מגני המערב.

עסקי אוויר | מפקד כנף ההגנה האקטיבית, אל"ם צביקה חיימוביץ':

"הוקם גרעין ההקמה של 
יחידת שרביט קסמים"

תגיות: ראיונות בכירים , שרביט קסמים

הלוחמים הראשונים של מערכת ההגנה האווירית החדשה, אשר תיירט טילים ורקטות בטווח בינוני, מגיעים בימים אלו אל התעשיות הביטחוניות, לקראת קליטת המערכת בחיל־האוויר במהלך השנה הבאה

מיכל ויסברוד

כיצד השפיעה ההסלמה בדרום בחודש אוגוסט על תהליך הפיתוח של "כיפת ברזל"?
"צריך לזכור שאנחנו עדיין נמצאים בתהליך הפיכתה של המערכת למבצעית. באופן טבעי, התהליך הזה 'מופרע' בכל פעם מסיבה אחרת. הסיבות האלה עוצרות אותו, אבל באותה הנשימה גם מאיצות ומקדמות אותו בצורה משמעותית, כי אנחנו נדרשים להביא את הסוללות לכדי הפעלה מבצעית בתוך ההסלמה. בסופו של דבר, הן מתפקדות באופן מלא, כפי שאנו מצפים מהן. גם אם לא השלמנו את התהליך המבצעי, התוצאות מדברות בעד עצמן".

האם אפשר להצביע על שיפור בביצועי המערכת מאז היירוטים הראשונים באפריל?
"כמי שתחקר באופן אישי את היירוטים במערך ובחיל, התשובה היא כן. יש תוצאות טובות הרבה יותר מאשר באפריל, גם בכמות היירוטים וגם באופן ההתמודדות איתם. שיפרנו את תורת הלחימה ואת נוהלי העבודה שלנו, הרחבנו את פריסת המערכות וביצענו היערכות טובה ויעילה יותר. באופן טבעי, ככל שעובר זמן רב יותר, גם ההיכרות עם המערכת והמיומנות של האנשים גוברות, והביצועים משתפרים. אחוזי היירוט הם גבוהים מאוד, ואנחנו ממשיכים לשאוף למקסימום, למרות שברור לכולם כי לא נוכל לספק 100 אחוזי הגנה".

מה הם צעדי הפיתוח הבאים הצפויים למערכת "כיפת ברזל"?
"להערכתי, מגמת השיפור בביצועי המערכת תימשך גם בסבב ההסלמה הבא, שלמרבה הצער אין ספק שיגיע. הפיכת הסוללה השלישית למבצעית הוקדמה באופן משמעותי בעקבות ההסלמה האחרונה, ואנו נמצאים בתהליך מואץ לקליטת שלוש סוללות נוספות, כבר במהלך השנה הקרובה. בכל מקרה אנחנו צריכים להתבונן על האתגר העתידי ולא על ההסלמה שהייתה. עומדים בפנינו כמה פרויקטים גדולים של בניין הכוח, וביניהם קליטת מערכת 'שרביט קסמים', המשך צמיחת 'כיפת ברזל', שדרוג מערכת החץ והקמת מפקדת כנף ההגנה האקטיבית, שנמצאת כבר בשלב מתקדם. אנחנו חייבים להמשיך ולפתח את התחומים האלה, תוך שמירה על רמה גבוהה של כוננות מבצעית בזמן אמת".

מתי יקלוט חיל-האוויר את מערכת "שרביט קסמים"?
"גרעין ההקמה הראשוני של היחידה הוקם בשבועות האחרונים, והוא צפוי עוד לגדול בשנה הקרובה. בימים אלו מגיעים אנשי הגרעין לשלוש התעשיות המובילות בפרויקט: "אלתא", "רפאל" ו"תדיראן", על מנת להשפיע על תהליך העיצוב של המערכת, פיתוחה וקליטתה בכנף ההגנה האקטיבית. המטרה היא שהלוחמים יפגשו את המערכת כשהם כבר מוכשרים, ומוכנים להפעיל אותה - בדיוק כפי שנעשה עם 'כיפת ברזל'. בנוסף, שילובם של אנשי מערך ההגנה האווירית בשלב מוקדם של תהליך הפיתוח יאפשר לנו לקבל מערכת שתהיה קרובה ככל האפשר לדרישות המבצעיות".

עוד באותו מדור

מכ"ם משופר ל"כיפת ברזל"

מערכת "כיפת ברזל" הופעלה לראשונה לפני חצי שנה בלבד, וכבר זוכה לשדרוג: כמה מהסוללות החדשות שייקלטו במערך ההגנה האווירית בשנתיים הקרובות יצוידו במכ"ם משופר.

מסע זיכרון ברומניה

בני המשפחות של ששת אנשי צוות האוויר שנהרגו בהתרסקות היסעור ברומניה לפני שנה ביקרו בחודש שעבר באתר התאונה, בהרי הקרפטים. מלווים במפקד 
חיל-האוויר, האלוף עידו נחושתן, הגיעו בני המשפחות אל המקום וחנכו אנדרטה חדשה, לזכר הנספים: אל"ם דניאל שיפנבאור, סא"ל אבנר גולדמן, רס"ן ליאור שי, רס"ן יהל קשת, סרן ניר לקריף ורס"ר אורן כהן.