בטאון חיל האוויר

ביטאון
גיליון 205
גיליון 205 28/06/12
מוצגים בפניכם תקצירים משלוש הכתבות הפותחות של כל מדור. את הגיליון הנוכחי ניתן יהיה לקרוא כשהגיליון הבא יצא.

לגליון זה מצורף גיליון ילדים

עסקי אוויר

בדרכו שלו

לרגל כניסתו של האלוף אמיר אשל לתפקיד, חוזר בטאון חיל־האוויר לתחנות במסלול ההמראה של מפקד החיל הנכנס. מהסולו הראשון ברוח חזקה, דרך הגיחה המבצעית הראשונה, שנים של שירות במדבר ומעבר בכל התחנות האפשריות עד לתפקיד מפקד החיל. שעליו, אם תהיתם, הוא לא חלם עוד מקורס־טיס

יעל בר | צילום: רובי קסטרו

האלוף אמיר אשל, מפקד חיל־ האוויר ה־17, התגייס לקורס־טיס בשנת 1977 "הוקפץ" קורס וסיים במגמת קרב בשנת 1979, אך האהבה שלו למטוסים החלה עוד הרבה קודם. בילדותו הוא פגש במקרה את בטאון חיל־האוויר שיצא לכבוד עשור למבצע קדש והציור על השער של מטוסי המיסטר מפציצים במתלה כבש אותו. כבר בגיל 15, כשכל הילדים עבדו בחופש בעבודות מזדמנות, הוא עבד כטכנאי מטוסים בלתי מוסמך בחברת מטוסים קטנה בפאתי התעשייה האווירית.
קורס־טיס היה ההמשך הטבעי לנער שאהב את עולם התעופה למרות שהצד החזק שלו היה דווקא על הקרקע. ניווטים בשטח, מסעות ולימודי קרקע באו לו בטבעיות ואת יכולות הטיסה הוא רכש בהתמדה צעד אחר צעד. טיסת הסולו שלו נערכה על אף מזג־האוויר הקשה, רוחות חזקות כמעט שביטלו את הטיסות ביום ההוא, אך הוא עבר אותה בהצלחה ולמד ממנה משהו על לטוס נגד הרוח. כל טייס זוכר את הסולו בקורס ואת הגיחה המבצעית הראשונה, אולי כי נקודות ציון אלה הם רגעים קטנים המקפלים בחובם את מיצוי היכולות להם נדרש כל טייס.

רוצים לקרוא עוד? לחצו כאן

הגיחה המבצעית הראשונה של אשל הייתה במטוס עיט בלילה בגזרת לבנון. משם הוא זוכר בעיקר את הלמידה, המיקוד בעיקר וההתנסות בדבר האמיתי.
שלוש שנים לאחר שסיים קורס־טיס החלה מלחמת לבנון הראשונה, שאז קראו לה רק מבצע של"ג. רק בדרגת סגן אבל כבר מוביל בטייסת, השתתף אשל בגיחות מבצעיות רבות, אחת מהן היא זו שיקח איתו עוד הרבה שנים וגם זו שגרמה לו להחסיר פעימה: היתה זו גיחת סיוע לכוחות הקרקע ולאחר הכוונה בקשר של הכוחות הקרקעיים שיחרר אשל את הפצצות על המטרה שהוגדרה. מאותו המקום אליו כוונו הפצצות עלה פתאום עשן אדום: סימן של כוחותינו. על אשל עברו כמה שניות של חרדה עד שהכח עלה מולו שוב בקשר ואמר שהכל בסדר. מסתבר שהכוחות הסורים ניסו להתחזות לכוח ישראלי.
המלחמה תזכר אצלו כארוע מעצב, כזה שברגע אחד הכריח את הטייסים להבין שמלחמה זה משהו אחר. הדור שסיים קורס־טיס אחרי מלחמת יום כיפור חווה בפעם הראשונה - את מה ששמע רק במורשות קרב - מלחמה, שונה במהותה ממלחמת יום כיפור, אך לא נטולת אבדות, שבויים ומטוסים מופלים.

עוד באותו מדור

חיל־האוויר הציב נציג קבוע באוגדת עזה

פעילותו של חיל־האוויר בשמי עזה הפכה בשנים האחרונות לעניין שבשגרה. כלי הטיס הבלתי־מאוישים ומטוסי הסיור והתצפית עוקבים אחר המתרחש על הקרקע כל העת, מטוסי ומסוקי הקרב תוקפים לפי הצורך.

ממשגב ועד אילת: 
בוגרי קורס הטיס של חיל־האוויר

63% מהבוגרים הם עירוניים, 23% מתגוררים במועצות מקומיות וביישובים קהילתיים, 9% קיבוצניקים ו־5% בני מושבים.