בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 216 01/05/14
גליון עצמאות
מצורף גיליון ילדים

באוויר העולם | גנרל דניס מרסייה, מפקד חיל־האוויר הצרפתי

"הקשר שלנו איתכם נמשך כבר 50 שנה"

חיל־האוויר הצרפתי צבר בשנים האחרונות יכולת מבצעית רבה בפעילות קרבית באזורים שונים בעולם. גנרל דניס מרסייה, מפקד החיל, ביקר בישראל, סייר בבסיסי חיל־האוויר ואמר כי חיל־האוויר הצרפתי מעוניין לחזק את שיתוף הפעולה עם מקבילו הישראלי

"אני חושב שחילות־האוויר של ישראל וצרפת דומים מבחינת היכולות והפעילות הקרבית", אומר גנרל דניס מרסייה, מפקד חיל־האוויר הצרפתי.
הוא מסיים כעת יום עמוס ביקורים בבסיסי חיל־האוויר. בבוקר הספיק לטוס במטוס "רעם" (F-15I) של טייסת "הפטישים" בחצרים ("מרגישים את העוצמה של המטוס באוויר", אומר הגנרל) ולפני כמה דקות סיים סיור בטייסת "איתן" בבסיס תל־נוף המפעילה את המל"ט הגדול. "גם אצלכם וגם אצלנו יודעים לפעול לבד וגם בקואליציה, כי מדובר בחילות־אוויר בעלי גמישות מבצעית גבוהה", הוא מדגיש.
הוא מספר כי אמש נפגש עם טייסים ישראליים ותיקים שהפעילו מטוסי מיראז'־3 בשנות השישים. "הקשרים שלנו איתכם נמשכים כבר 50 שנה וימשכו בעתיד".
הגנרל מרסייה מפקד על אחד מחילות־האוויר העסוקים בעולם בשנים האחרונות. "אנחנו עוסקים בשני סוגי פעילות עיקריים", הוא מתאר. "הראשון משלב פעילות הגנתית והתקפית, הן בהגנה אווירית על שמי צרפת בהם טסים אלפי כלי־טיס שתפקידנו לזהות, לסווג, ליירט או להגיש עזרה וכמו כן הגשת סיוע אווירי צבאי מחוץ לצרפת ואילו סוג הפעילות השני היא הרתעה גרעינית, תפקיד אותו ממלא חיל־האוויר הצרפתי מאז שנת 1965".

נלחמים באפריקה
כאמור, השנים האחרונות זימנו לחיל־האוויר הצרפתי פעילות קרבית עניפה. "דיברתי על זה עם האלוף אשל, שבדיוק כמו חיל־האוויר שלכם, אנחנו מוכנים ליציאה לקרב בכל רגע", מסביר גנרל מרסייה ומביא כדוגמה את מבצע "שחר האודיסיאה" בלוב בסיומו הופל משטרו של מועמר קדאפי. "עסקנו באכיפת האזור האסור לטיסה כשהתחיל המבצע ומיד כשנודע על טורי הטנקים של כוחות המשטר הנעים לכיוון בנגזי, נכנסנו למצב לחימה ובתגובה מהירה תקפנו באמצעות מטוסי 'ראפאל' ומיראז'־2000 את טורי הטנקים תוך שאנו מתמודדים עם אש נ"מ צפופה. זו דוגמה לפעילות מבצעית מהירה וגמישה".

הרתעה אטומית
בשנה שחלפה השתתף חיל־האוויר הצרפתי גם במבצע "סרוואל", במסגרתו הושיטה צרפת סיוע צבאי פעיל לשלטונות מאלי במאבקם בלוחמי ג'יהאד.
"לא בטוח שיודעים זאת, אבל מטוסי 'ראפאל' שממריאים מצרפת לתקיפות במאלי טסים פרק זמן שנע בין 7־10 שעות", הוא מדגים. "תקפנו שם 24 מטרות בו־זמנית. זו יכולת מבצעית גבוהה ביותר והנסיון שצברנו במבצע זה, כמו גם בלחימה מעל לוב, הוא נסיון שלא יסולא בפז". הגנרל קובע כי חיל־האוויר הצרפתי לא ירכוש F-35. "מטוסי 'ראפאל' שברשותנו עומדים בשורה הראשונה בעולם מבחינת יכולות ואנחנו נשענים על יכולות התעשייה האווירית הצבאית בצרפת", הוא מציין.
הוא גם תומך במדיניות ההרתעה הגרעינית של ארצו המיושמת בידי טייסות "מיראז'־2000" וגם "ראפאל" של חיל־האוויר הצרפתי המצויידות בנשק גרעיני. "התפוצה הבלתי מבוקרת של טילים בליסטיים וידע גרעיני מחייבות את צרפת להמשיך ולהחזיק ביכולת הרתעה גרעינית", הוא קובע.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

משמר הגבול

במסגרת ההכנות לנסיגת כוחות הקואליציה בראשות ארה"ב מאפגניסטן עד סוף 2014, עושה השכנה פקיסטן הכנות שיאפשרו לה לפקח על המתרחש באזורי הספר. צי מל"טים מתוצרת עצמית עומד להמריא לשמי הגבול כדי ליצור זרוע פיקוח אווירית על הנעשה באחד מהאזורים הפרועים ביותר בעולם

יש לי "ציפור קטנה"

קטן יותר ממסוק סער, קטלני פחות ממסוק קרב ועדיין דגם פופולרי עבור חילות־אוויר ברחבי העולם. "הציפור הקטנה" יכולה למלא מגוון תפקידים במתארי קרב שונים וכעת היא מופיעה בדגם משודרג שכבר מעורר עניין בקרב לקוחות