בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

כתבות

משקל כבד

בתוך כחצי שעה הצליח חיל־האוויר להשמיד את מערך הרקטות ארוכות הטווח של החזבאללה ולהוציא את אחד הקלפים החזקים של חסן נסראללה מן המשוואה. מבצע "משקל סגולי" שפתח את מלחמת לבנון השנייה היה מופת לתכנון וביצוע ולא לחינם הוא חקוק עד היום בזכרון המבצעי של חיל־האוויר. שמונה שנים למלחמת לבנון השנייה

נועה פניגשטיין

"מלחמת לבנון השנייה - יומן מלחמה". זה שמו של ספר עב כרס המונח על מדף הספרים בלשכתו של מפקד בסיס רמת־דוד. סביר שלא תמצאו אותו בחנויות הספרים, כי בין דפיו סיפרו לוחמי הבסיס, מפקדי הטייסות ומפקדו דאז, את חוויותיהם מאותה מלחמה שהשפעותיה מורגשות עד היום, שמונה שנים אחרי.
"מדי פעם אני מוצא את עצמי מרפרף בספר ומשחזר את הימים האלה", מספר אל"ם ניר, מפקד הבסיס כיום, שהיה אז סא"ל ומפקד טייסת "העמק" הצפונית המפעילה מטוסי "ברק" (F-16C\D). "כאשר אני מסתכל על העשורים האחרונים, מלחמת לבנון השנייה היא בהחלט האירוע המבצעי הבולט ביותר ומעצם היותה, ראוי שנלמד ממנה".
כזכור, בערב חטיפתם של אלדד רגב ז"ל ואהוד גולדווסר ז"ל התכנסו ישיבת הממשלה וישיבת קבינט ולאחריהן אושרה תקיפה אווירית כבדה על מטרות חזבאללה ובראשן תקיפת מערך רקטות הפאג'ר והזלזאל, הרקטות לטווח בינוני וארוך של הארגון.
חלק ממהלכי ותוצאות מלחמת לבנון השנייה שנויים במחלוקת עד היום, אך על עובדה אחת אין ויכוח: מבצע "משקל סגולי" המכונה גם "ליל הפאג'רים", אותה תקיפה אווירית שפתחה את המלחמה, היה אחד מהמבצעים המוצלחים ביותר של חיל־האוויר וצה"ל כולו במהלך אותם 32 יום בקיץ 2006.
כ־100 מטוסי קרב של חיל־האוויר, בהשתתפותה של טייסת "העמק" ובראשה אל"ם ניר, השמידו בתוך כחצי שעה 44 משגרי רקטות פאג'ר־3 ופאג'ר־5 מתוצרת איראן ומספר רב של רקטות פאג'ר וזלזאל, בשילוב של יכולת מבצעית גבוהה שנשענה על הישג מודיעיני מהמעלה הראשונה.

מבצע "מוקד" בלבנון
תכנית "משקל סגולי" הייתה תכנית מגירה שהעבודה והמחקר המודיעיני עליה החלו בידי כל זרועות המודיעין שש שנים קודם לכן, עם יציאת צה"ל מדרום לבנון. התוכנית הציגה תקיפה אווירית כירורגית וקצרה, במטרה להשמיד את המערך הרקטי ארוך הטווח שמרביתו הוחבא.
לאחר שהתקבלה ההחלטה להפעיל את התוכנית המבצעית, שלח מפקד חיל־האוויר דאז, אלוף (מיל') אליעזר שקדי, מברק למפקדי טייסות הקרב והבסיסים בחיל ופירט את השיקולים שהביאו להחלטה לאישור המבצע, בעיקר בשל העובדה כי על פי הערכותיו של ענף חקר הביצועים בחיל־האוויר, אמורה הייתה התקיפה להביא לפגיעה במספר רב של לבנונים.
"חברים אנחנו במלחמה! נא לעשות את הסוויץ'", כך הודיע תא"ל אז, אל"ם (מיל') רמי בן־אפרים, מפקד בסיס רמת־דוד דאז לאנשיו, עם ירידת הפקודה.
אך כיצד עושים את הסוויץ'? ממצב של שגרה שקטה יחסית, נדרשים הלוחמים לעבור למצב של מלחמה ולהוציא לפועל מבצע מורכב ורחב היקפים ולבצעו בצורה מושלמת.
"לאחר ששמענו על אירוע החטיפה חומשו המטוסים, פתחנו את המוצבים ולמעשה נכנסנו לשלב של הגברת כוננות", משחזר אל"ם ניר. "עוד לא קראנו לזה מלחמה. אבל היה ברור שדברים מתחילים לקרות. ברגע שמבצע 'משקל סגולי' עמד על הפרק, הבנו שמשהו גדול ורחב היקף, שנערכנו אליו המון זמן, יבוא לידי מימוש".
"לא נתקלתי לפני כן במברק של מח"א לפני ביצוע משימה. התחושה הייתה שזה מעין 'מבצע מוקד' שלנו", כתב ביומן המלחמה סא"ל אורי, מפקד טייסת "אבירי הצפון" באותם ימים.

"לגיחה הזו חיכיתי"
לכולם היה ברור כי המבצע מורכב ותוצאותיו חשובות ביותר, כך שאת המתח בטייסות ניתן היה לחתוך בסכין.
"לגיחה הזו חיכיתי שש שנים. המשמעות שלה הייתה ברורה לי מאוד", כתב אז רס"ן איל, לוחם בטייסת "אבירי הצפון". "המראנו ב־04:04 בבוקר, מצטרפים לרכבת אווירית של כ־100 מטוסים מכל החיל. כולם התלבשו בצורה מופתית על הניווט והזמנים והתקיפה עברה חלק. מבחינתי מדובר היה בסגירת מעגל שלא באמת האמנתי שתתבצע".
לקראת המבצע הזה התאמנו טייסות החיל במשך שנים והוא התנהל בדיוק לפי התוכנית. "כשאני משחזר את המבצע, מה שזכור לי במיוחד הוא כמות המטוסים הגדולה", נזכר אל"ם ניר. "כל אחד הגיע מהבסיס שלו והעסק נסע בדיוק כמתוכנן, זה היה מרשים מאוד. תוך כדי המטס, מתוך הקוקפיט, הייתה כבר הבנה מלאה שהוא משמעותי מאוד".
בניגוד להערכותיו הפסימיות של ענף חקר הביצועים, נהרגו כ־20 לבנונים במהלך המבצע. כל המטרות הושגו והכוח הרקטי של ארגון החזבאללה הופחת משמעותית.
"מהר מאוד, אחרי הנחיתה, הבנו שהמטס היה מוצלח", מספר אל"ם ניר. "הנזק האגבי היה נמוך ופגענו בכל המטרות. ידענו שאילולא המטס הזה, פתיחת המלחמה והמשכה היו יכולים להיראות אחרת לגמרי".

בין שגרה ומלחמה
מבצע "משקל סגולי" ישב בדיוק בנקודת התפר שבין מלחמה לשגרה. הנקודה שלפניה לא ברור עדיין מה יתפתח, אבל לאחריה מבינים כולם שזו המלחמה של צה"ל מול חזבאללה.
"זה נכון שלמטס הזה התלווה מימד. היה ברור שעברנו למצב צבירה אחר, ללחימה", מסכים אל"ם ניר. "אבל כאן התחושה הייתה של מכונה משומנת היטב. כולם ידעו בדיוק מה לעשות. בתוך זמן קצר מאוד ועוד לפני ירידת הפקודות המפורטות, היינו מוכנים להמראה. המכונה יודעת לעשות את עבודתה, האנשים מושחזים ומיומנים ועכשיו מגיע שלב ההמתנה".
אחד מהלקחים המשמעותיים שהפיק חיל־האוויר מהלחימה במלחמת לבנון השנייה הוא חשיבותה של ההכנה המנטלית. עד היום מהווים האימונים המנטליים חלק משמעותי בהשלמת המוכנות למשימה, לצד האימונים המבצעיים.
"אחד האירועים שאנחנו מנתחים בהכנות המנטליות בבסיס הוא מלחמת לבנון השנייה ומבצע 'משקל סגולי' בתחילתה. מאז מלחמת לבנון הראשונה היו מבצעים באזור ותקיפות רבות, אבל לא מלחמה בסדר גודל כזה עם איום וירי רקטות על צפון המדינה ולאורך זמן כה ממושך", מסביר אל"ם ניר. "מאז, ברור לנו יותר ויותר כמה חשוב שבהינתן האות נגיב מהר ונתאים את עצמנו לסיטואציה וכשננחת, נוכל להמשיך ישר למטס הבא".

זכרון לדורות
מכת הפתיחה הותירה את רישומה על מלחמת לבנון השנייה בכמה מישורים.
מצד אחד, הביצוע המושלם גרם לתפיסה אופטימית בממשלה, יש שיאמרו אופטימית מדי, כי הוצאת המערך החשוב ביותר של חזבאללה מן המשוואה כבר בלילה הראשון של המלחמה מסמנת את המשך המערכה.
מצד שני, המבצע הוא אחד מהמבצעים המוצלחים ביותר בהיסטוריה של חיל־האוויר. "בתור מישהו שהיה שם, אני יכול לומר שלמטס הזה הייתה השפעה חד־משמעית על המשך המערכה: צמצום מערך הרקטות של חזבאללה", מבהיר אל"ם ניר. "ספיגת הרקטות ברחבי הארץ במלחמה הזו הייתה נראית אחרת לגמרי וכמות הנפגעים הייתה עולה. גם בהיבט המערכתי, למטס הזה היו השפעות רבות על המשך הפעילות של החיל בשנים שלאחר המלחמה".
אפקט נוסף היה פריצת המידור הקפדני הנהוג בחזבאללה. העובדה כי תוך כחצי שעה הושמדו עשרות משגרים ומאות רקטות שהוחבאו בבתיהם של פעילי הארגון, היא תוצאה של פרויקט מבצעי חשאי שנמשך שנים.
להצלחת המבצע והעמידה במטרותיו, היו גם השפעות מכריעות על התעצמותו של חיל־האוויר וצורת פעילותו לאחר המלחמה.
"מבצע 'משקל סגולי' מהווה אבן דרך עבור החיל. קודם כל, הוא הוכיח את חשיבותו של מטס שנערכים אליו ומכינים אותו מכל הכיוונים: מהמודיעין דרך התכנון, השליטה השקולה והביצוע הקפדני ללא דופי בשטח. בשנים האחרונות זו הפכה לגישתו של החיל גם במתארים אחרים לגמרי, גישה של אורך רוח ועבודת הכנה יסודית", מסביר אל"ם ניר.
"כמפקד, זהו אחד הלקחים המרכזיים: החשיבות של המוכנות והתרגול", הוא מסכם. "בסוף אנשים שרקמו את המטס הזה. המיומנות, מרמת הקוקפיט ועד לרמה המערכתית כולה, היא לקח שכולנו חייבים להפיק. בסופו של דבר כל התפתחות היא תהליך אבולוציוני. זה לא מטס אחד שעשה את זה. אבל בתוך התהליך, מבצע 'משקל סגולי' יישאר חקוק בזכרון הארגוני, המבצעי והאנושי של חיל־האוויר עוד שנים רבות קדימה".

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

עמוק בתוך הקרנף

במערך התובלה הכבדה של חיל־האוויר ניתן למצוא סוגים שונים של תפקידים, אחד מהם הוא תפקידם של החמשים המוטסים. מדובר בטכנאים שעברו הכשרה ייחודית ומצטרפים למשימות אוויריות, גלויות וחשאיות, שמבצעים מטוסי "קרנף" (הרקולס). הכירו את הטכנאים שרגליהם נמצאות הרחק מעל הקרקע

טילים אחרים

אדי והדי המונדיאל הולכים ומתפוגגים וזו ההזדמנות לשוב ולהיזכר בימים בהם נבחרת חיל־האוויר בכדורגל הטילה את מוראה על יריבותיה וניהלה קרבות אוויר־טנקים מרים עם נבחרת כוכבי חיל־השריון על הבכורה בצה"ל. אחד מכוכבי אותה נבחרת מתאר את הימים ההם, את המשחק ששינה את חייו ואת המאמן של נבחרת חיל־האוויר שהיה הישראלי היחיד אי פעם שהעלה נבחרת למונדיאל