בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 218 01/08/14
מבצע "צוק איתן"
הגעת "לביא"
מטה מבצעי חדש

כתבות

הגנה משותפת

במשך כמה ימים התאמנו כוחות הגנה אקטיבית ישראלים ואמריקאים על תרחישי מלחמה שונים. הם יירטו, שיתפו פעולה וכמעט לא ישנו תוך שהם מתרגלים מלחמה בה משוגרים לעבר ישראל מטחי טילים רבים. בסופו של דבר גילו כולם שכאשר עובדים יחד, אפשר להשיג (וליירט) מטרות גדולות

נעמי צורף | צילום: במחנה

"תרחיש הייחוס". מושג עמום המסכם מילים רבות ומספרים ארוכים המהווים את תרגום האיום מולו מתמודדים המשתתפים בתרגיל Juniper Cobra 2014 אך כדי להבין את חשיבותו של התרגיל צריך לנסות ולהבין מה המטרה העומדת מאחוריו, מול מה מתאמנים ומה הוא האיום.
"דמייני שאת עומדת במרכז תל אביב, מביטה מעלה אל השמיים ורואה אותם מתמלאים בטילים ממזרח, צפון ודרום", מתאר אל"ם צביקה חיימוביץ', מפקד כנף ההגנה האקטיבית של מערך ההגנה האווירית. "זה התרחיש אליו אנו נערכים בתרגיל כמו JC14. הוא מורכב, קיצוני ויש שיאמרו דמיוני אך החכמה היא להיצמד תמיד ליכולות האויב ולהיות צעד אחד לפניהן".
במלחמת לבנון השנייה ובמבצעים כגון "עמוד ענן" או "צוק איתן" פעל המערך מול יכולות האויב שהתבטאו בשיגור מטחי רקטות, יכולת הנחשבת כיום למגמה גוברת שיש להיערך להתמודדות מולה.
"אפשר לומר שהתרחיש אליו אנו נערכים כולל איום של מטחים גדולים מכמה אזורים שונים במזרח־התיכון. בסדרי גודל כאלה, ההיקף המספרי כבר לא משנה", פוסק אל"ם חיימוביץ'.

אין זמן לישון
"תרגיל JC14 הוא השביעי מסוגו שמתקיים בשיתוף פעולה של כוחות ההגנה האמריקאים והישראלים ונחשב לתרגיל הגדול והמורכב ביותר בעולם בתחום ההגנה", מספר תא"ל שחר שוחט, מפקד מערך ההגנה האווירית. "תרגיל כזה נערך פעם בשנתיים ומהווה עבורנו ‘מעבדה' לפיתוח תורות הפעלה ולחימה של המערכות הישראליות וכמובן של שיתוף עם המערכות האמריקאיות".
בתרגיל השתתפו כ־1,000 חיילים אמריקאים, מפעילי מערכות נשק שונות, אשר ישבו כתף לצד כתף עם לוחמי מערך ההגנה האווירית הישראלים. מדובר בהזדמנות כמעט יחידה לבחון כיצד פועלות כלל המערכות יחד בתנאי לחימה: מערכת מנת"ב (מרכז ניהול תמונה בליסטית) האחראית על שלב הגילוי להתרעה ומשלבת את כוחות חיל־האוויר ופיקוד העורף, מערכות יירוט כגון "כיפת־ברזל", "חץ" ומערכת "שרביט קסמים" החדשה שזו הפעם הראשונה בה תורגל השימוש המבצעי בה. אליהן הצטרפה מערכת "יהלום" (פטריוט) השייכת לתחום הגנת השמיים.
מהצד האמריקאי השתתפו מערכות פטריוט המקבילות למערכת "יהלום" ומערכת THAAD שהשתתפה לראשונה בתרגיל. מדובר במערכת ליירוט טילים בליסטיים בעלת נקודות דמיון למערכת "חץ" הישראלית.
במהלך חמשת ימי התרגיל נדרשו הלוחמים למלא את משימת ההגנה על שמי המדינה במלואה, כאשר בשונה מהשנים הקודמות נערך התרגיל במשך כל שעות היממה כך שההתמודדות עם העייפות והשעות הארוכות דימתה באופן מוחשי יותר מצב לחימה אמיתי. "אתגר עיקרי עבורנו היה יצירת רצף לחימה איכותי לאורך כמה ימים כאשר תמונת המודיעין לא מפסיקה להשתנות", מתאר רס"ן ליאור, ראש מדור הגנה אקטיבית במחלקת מבצעים.
"התרגיל משמעותי עבורנו ממספר היבטים", מוסיף אל"ם חיימוביץ'. "החל משמירה על כשירות מבצעית ברמה גבוהה ועד חיזוק הקשר עם השותפים האמריקאים תוך בניית אמון ומחויבות בין הצבאות. דבר נוסף שאנו שמים עליו דגש הוא תרגול משותף של כל היכולות החדשות שצברנו בשנתיים האחרונות, כאלו שלא בהכרח מתורגלות בשגרה".
עולם ההגנה האקטיבית אינו מפסיק להתפתח במציאות הנוכחית ובין תרגיל אחד לקודמו חלים שינויים רבים: תורות לחימה מתחדשות ומשתנות, מערכות חדשות נוספו ושינויים במבנה המטה המתכנן משפיעים בצורה ניכרת על האופן בו יראה התרגיל.
"בתרגיל הושם דגש עיקרי על שיתוף פעולה רב־שכבתי ורב־מערכתי בין הכוחות הישראלים והאמריקאים", הוסיף אל"ם חיימוביץ'. "אנו מנסים לייצר את התיאום המדויק ביותר כדי לייצר אפקטיביות ברמה גבוהה, פירוש הדבר הוא לייצר מקסימום יכולות מול מינימום בזבוז".

שותפות אישית
"התהליך המשמעותי ביותר בשיתוף הפעולה הוא לייצר את ההבנה בקרב השותפים האמריקאים, שיבינו איך זה לחיות במדינה כזו ותחת איום כזה, ההבנה שעבורנו לא מדובר בפקודות חסרות תוכן אלא בחיינו וחיי אזרחינו", משתף אל"ם צביקה. כך נוצרת מחויבות אישית להגנה. "שיתוף הפעולה הוא קודם כל אישי ועל קרקע פורייה כזו אפשר לזרוע את הפן המקצועי והטכני אבל בלעדיה השותפות חסרת כל ערך".
השיתוף של מערך ההגנה האווירית עם כוחות ההגנה האמריקאים אינו היחיד בצה"ל אולם הוא בולט בנוף הפעילות המשותפת. "גורם עיקרי של השוני הוא הרציפות של הפעילות שלנו יחד. מערכות השותף האמריקאי הן חלק בלתי נפרד ממשימת ההגנה על המדינה הן בשגרה והן בחירום, ברמות ובעוצמות משתנות", מבאר אל"ם צביקה. "שילוב צבא זר וידידותי במשימה הוא מסר אסטרטגי ברור וחזק. גם מבחינה פיזית השילוב מהווה תוספת משמעותית של יכולות וכחיל וכמדינה אנו שמחים מאוד על הקשר, ברור לנו שהוא מביא לשיפור האפקטיביות שלנו".
כאשר הם יושבים יחד, חולקים הכוחות הישראלים והאמריקאים את הלקחים כולם משום שעליהם לדבר באותה שפה מקצועית ולהבין את אותם הדברים, מה שיחזק את משימת ההגנה על ישראל.
"אין עוד מקום אחר בעולם בו ארה"ב משתתפת בכוח אש כזה, רק אצלנו ואיתנו. ניתן להסיק מכך המון, בעיקר כי ישנה הערכה מקצועית גדולה מאוד לפעולותינו ולנסיון המבצעי שרכשנו. הם סומכים עלינו וזה דבר שאינו מובן מאליו, אנחנו פועלים רבות כדי להוכיח שאנו ראויים לכך".

שיגורי סימולאטור
"אל היכולות החדשות שתרגלנו השנה הצטרף גורם נוסף שמבדיל את התרגיל מקודמיו: מציאות תקציבית רגישה", מתאר מפקד המערך. כתוצאה מכך, לא התקיימו השנה מטווחים ופריסות בשטח והתרגיל התקיים ברובו בסימולאטורים. "פעלנו להקטין עלויות על־מנת להתאים את עצמנו לרוח התקופה ולמרות זאת, התרגיל נחשב לגדול והמשמעותי ביותר עד כה".
"יש לכך יתרונות וחסרונות", מסביר אל"ם חיימוביץ', "מצד אחד תרגלנו לראשונה חמישה ימי לחימה רצופים, ללא עצירה, תוך יצירת קישוריות בין כל מערכות הנשק כאשר כולן מופנות לאיום מסוים, מה שהיווה אתגר גדול עבור המיירטים והקצינים. מנגד, ברור לנו כי סימולאטור, טוב ככל שיהיה, לא יכול לדמות את מצב האמת בצורה מושלמת. קיבלנו תחושה והבנה של המגמה בה אנו נמצאים, אך במציאות ישנן מורכבויות שונות שהדרך היחידה להתמודד איתן היא על ידי פריסה בשטח. אני מרוצה מאוד מתוצאות התרגיל, שמנו דגש על פיתוח התורה והנהלים המותאמים לאיום ההולך ומתפתח".

ממשיכים להשתפר
התרגיל היה הראשון בו לקחו חלק אנשי המטה המבצעי החדש. "כחיל־האוויר, לקחנו את ההזדמנות הזו לתרגול המבנה הארגוני החדש סביב תפעול משימת ההגנה האווירית. זו הייתה פלטפורמת למידה מצוינת לקראת המעבר שיתרחש הקיץ באופן רשמי", הסביר אל"ם חיימוביץ'. "הצורך העיקרי שלנו כמערך הוא בתהליכי תכנון ושליטה יעילים יותר וכן בחלוקה למשימות על־מנת שהמענה המבצעי יהיה רלוונטי יותר, הרגשתי שניתן מענה לצרכים האלו ושהסדר החדש מוכיח את עצמו כבר עכשיו".
כך, בשעה שבמוקדים השונים התמודדו הקצינים והמיירטים עם הסיטואציות המאתגרות שהוצבו בפניהם, המשיכו אנשי המטה בבור לתפעל מרחוק את התרגיל. "אנחנו מה שנקרא מפעילי הכוח", מסביר רס"ן ליאור, ראש מדור ההגנה האקטיבית במחלקת מבצעים. "תפקידנו הוא תכנון מבצעי של משימת ההגנה האקטיבית הכוללת יירוט תלול מסלול וגילוי להתרעה".
אנשי מחלקת המבצעים אחראים הן על תיאום הפעלה והיערכות מבצעית מול האמריקאים והן על עדכון תורות לחימה ותפיסות לצורך התאמתן לסביבה ולמציאות המשתנה.
"התרגיל היה עבורנו מעין 'הסרת חלודה' מפני שלרוב איננו זוכים לפעילות ארוכת טווח ואינטנסיבית כזו, ודאי שלא יחד עם האמריקאים. מתפקידי לדאוג שיכולות החיל הולכות ומשתפרות על־ידי מיצוי יכולות אמצעי הלחימה שבידינו. בתרגיל עבדנו עם פקודות ונהלים קבועים מראש על־מנת לבחון את ההתאמה והאפקטיביות שלהם. לעיתים התחזקו דעות שכבר היו לנו אך במקרים אחרים הבנו שיש מקום לחשיבה מחודשת ולעדכון". כאשר אנשי מחלקת המבצעים עסוקים בתכנון כולל יותר של המערכה כשעיניהם נשואות אל הצעד הבא.
"אנו עובדים בשיתוף עם אנשי התא המאויש 24 שעות ביממה, משום שכדי לתכנן את העתיד, עלינו להבין מה קורה ברגעים אלו בשטח. אפשר לומר שהתרגיל אתגר אותנו מאוד ואילץ אותנו למצוא פתרונות יצירתיים ומתוחכמים, מה שבוודאי ישרת אותנו בעתיד ויידרש מאתנו בשעת מלחמה", סיכם רס"ן ליאור.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

הלביאים באים

על רקע שאון הקרב של מבצע "צוק איתן" נחתו בתחילת חודש יולי מטוסי ה"לביא" (M-346) הראשונים בבסיס חצרים. בואו להכיר את מטוסי ההדרכה המשוכללים שיכניסו רוח חדשה למערך הדרכת טייסי ונווטי הקרב

משקל כבד

בתוך כחצי שעה הצליח חיל־האוויר להשמיד את מערך הרקטות ארוכות הטווח של החזבאללה ולהוציא את אחד הקלפים החזקים של חסן נסראללה מן המשוואה. מבצע "משקל סגולי" שפתח את מלחמת לבנון השנייה היה מופת לתכנון וביצוע ולא לחינם הוא חקוק עד היום בזכרון המבצעי של חיל־האוויר. שמונה שנים למלחמת לבנון השנייה