בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 221 01/03/15
חילוצי מסוקים
קסדות המאה ה-21
כובשי השחקים

כתבות

מה בוער?

כארבע שנים חלפו מאז השריפה הגדולה בכרמל והטייסת לכיבוי אווירי שהוקמה בעקבותיה הספיקה לצבור ידע ונסיון. לקראת הקיץ הקרוב והשריפות אותן יביא, מרחיבה היחידה את שורותיה, מגדילה את יכולותיה ומתכננת גם לעסוק בשיתוף פעולה בינלאומי

ורד תללה | צילום: טייסת הכיבוי

בקעת ארבל שבמרכזה כפר חיטים הייתה שקטה, אך האווירה הפסטורלית והחורפית הופרה לפתע כאשר להבות אש שהפכו חיש מהר לשריפת ענק, החלו ללחך את הצמחייה ולטפס במעלה ההר. מאוחר יותר התברר כי הכל התחיל כתוצאה משריפת גזם על־ידי חקלאי לא זהיר.
כמה דקות לאחר מכן צצו בשמיים הכחולים נקודות צהובות שהתקרבו אל עבר מוקדי האש והחלו לחוג מעליה. היו אלה המטוסים של טייסת הכיבוי האווירי של חיל־האוויר. הטייסים חגו מעל מוקדי הלהבות, הטילו חומרים מעכבי בעירה וחומרי כיבוי והצליחו לכבות את האש. אם לא שמעתם על השריפה הזו, אל דאגה: טייסי הכיבוי האווירי הוקפצו לתרגיל שנועד לדמות התלקחות והתפשטות של שריפת חורף. כן, קראתם נכון. "אני מזכיר לכולם שאסון הכרמל בעקבותיו הוקמה הטייסת, החל באמצע החורף ובעצם בזמן הכי לא טריוויאלי", אומר סא"ל ערן, מפקדה הטרי של טייסת הכיבוי האווירי. למרות שהקיץ עוד רחוק, מתחילה היערכותם של אנשי הטייסת לקראת עונת השריפות הרבה לפניו וכפי שמוכיח התרגיל המתואר למעלה, הם בעצם לא מייחסים חשיבות לעונות השנה. בכל פעם שהאש תתלקח, הם מתכוונים להיות בשמיים ולסייע בכיבויה.

הקיץ האחרון
הקיץ האחרון היה לא שגרתי עבור הטייסת לכיבוי אווירי השוכנת בבסיס שדה דב בצפון תל אביב. "לא שגרתי" מהבחינה שאנשיה לא נאלצו להתמודד עם שריפות רבות האופייניות לימות הקיץ החמים. מיעוט שריפות נשמע כמו נתון חיובי, אך תלוי את מי שואלים.
"הקיץ האחרון היה רגוע משמעותית בניגוד לעונות הקודמות", מספר רס"ן אבנר, סגן מפקד הטייסת הנמצא בתפקיד מזה שנה וחצי. "החורף הקודם היה שחון מאוד ולכן הצמחייה לא פרחה בסדר גודל כמו שפרחה בשנים עברו. כך, מכיוון שהעשבייה והעצים לא הגיעו לממדים גדולים, והיה פחות חומר בערה בשטח, דבר המשפיע על עוצמת האש", הוא אומר בחיוך תוך שהוא מצביע על נתוני "עונת שריפות 2014", אותם יציג מאוחר יותר בערב סיכום העונה של המערך.
כשחושבים על שריפות, סביר להניח שחושבים על אזורים מיוערים, כאלה הנמצאים בדרך כלל בצפון ישראל, אך במהלך השנה התוודעו בטייסת לגלות כי ישנם אזורים מאתגרים לא פחות: השנה נרשמה עלייה במספר אירועי השריפות בירושלים. "בדרך־כלל, 50 אחוז מהשריפות מתרחשות במחוז צפון. יש שם שטחים נרחבים של צמחייה מגוונת עם הרבה מאוד יישובים ומטיילים, עובדה הגורמת לפוטנציאל שריפות גבוה", אומר רס"ן אבנר. "השנה הייתה התפלגות שונה. הגענו ל־230 גיחות רק בירושלים, כפול משנים קודמות. ללא ספק עשינו שם את כמות הגיחות הגדולה ביותר השנה".
היחידה התמודדה עם ארבעה אירועי שריפה גדולים באזורים ההרריים שסביב העיר, כאשר באחד מהמקרים עשו הלהבות את דרכן מאזור עין כרם עד מוזיאון "יד ושם" תוך שהן מסכנות נפשות ומבנים רבים. בחג סוכות נתקלו אנשי הטייסת במקרה ייחודי, עת הוקפצו לסייע בכיבוי שריפה שפרצה כתוצאה מפגיעת ברק. בקיץ האחרון נערך מבצע "צוק איתן" במהלכו הייתה הטייסת מוכנה להקפצה לכל מקום בו ידרשו לפעול בדגש על מרחב דרום. "היינו בכוננות עם המטוסים לאורך כל המבצע", מספר רס"ן אבנר, "לשמחתנו, במהלך המבצע לא פרצו שריפות גדולות שדרשו סיוע אווירי. במקביל למבצע המשכנו בשגרת הפעילות והכוננות לסיוע אווירי בכיבוי שריפות בכל הארץ"

בלי שנת חורף
סביר שאת קול מנועי מטוסי הכיבוי האווירי תוכלו לשמוע באוויר בעונות "המסוכנות": אביב, סתיו וקיץ. "בעונות הללו מזג־האוויר קיצוני והפכפך יותר, עם יובש ורוחות מזרחיות וכך בהתאם, גם מספר אירועי השריפות גבוה", מסביר רס"ן אבנר.
אבל גם בימי החורף הקרים אנשי טייסת הכיבוי האווירי לא בטלים מעבודה. הם מקיימים אימונים לאורך כל העונה כדי להיות מוכנים לרגעי האש. "מרכז כובד העשייה שלנו בימי החורף הוא בהכנות לקראת העונה הבאה", אומר סא"ל ערן שהחליף בקיץ את המפקד הראשון של היחידה. "לא נהיה בתרדמת חורף, להיפך. בגלל שאנחנו לא יודעים מתי תהיה השריפה הגדולה הבאה וגם לא יודעים מתי יפרצו שתי שריפות במקביל, אנחנו צריכים להיות מוכנים לכל המקרים".
לכל שריפה שמתלקחת יש בדרך כלל גורם ובמדינת ישראל, למרבה הצער, בדרך־כלל יהיה אנושי: החל ממטיילים שמשאירים פחמים בוערים עבור בחיילים המבצעים אימונים באמצעים דליקים ועד לחקלאים הנוהגים לעיתים ברשלנות. קציני השטח והטייסים של היחידה, יחד עם לוחמי האש, קק"ל ושות הטבע והגנים, מבצעים תרגילים שונים כדי לשפר את שיתוף הפעולה ולהגיע לרגע האמת מוכנים. בכל שבוע הם מתרגלים מתארים שונים של הפעלה, הכוונת מטוסים, סיוע לכוחות במצוקה ועוד מתארים תוך שהם מתרגלים גם את השפה האווירית.
"הכבאים ולוחמי האש אינם חלק מחיל־האוויר", מסביר רס"ן אבנר. "הם לא מכירים את השפה האווירית וחלק מהותי מתפקיד קציני השטח של הטייסת לחבר בין הכוחות בשטח לכח האווירי. אנחנו שומרים על כשירותינו וכשירות הכבאים כדי לתת מענה מבצעי טוב יותר לצורך המבצעי הקיים". מאז הוקמה לפני כארבע שנים בעקבות השריפה בכרמל, מה שהפך לאירוע השריפה הגדול ביותר שידעה מדינת ישראל, סייעה הטייסת ביותר מ־600 אירועים מבצעיים במהלכם ביצעה 5,000 גיחות כיבוי שעד שנה זו מסתכמות ביותר מ־2,000 שעות טיסה מבצעיות.

בארץ ובעולם
זו רק אחת הסיבות בגינן הוחלט על הרחבת המערך. טייסת הכיבוי האווירי תקלוט בחודשיים הקרובים שישה מטוסים חדשים, שיתווספו לשמונת מטוסי הכיבוי הקיימים וכל זאת במסגרת הסכם "מענה קבע" שנחתם בימים אלו בין משרד הבטחון וחברת "אלביט מערכות". מטרת ההסכם היא הענקת פתרון שלם וכולל לצורך המבצעי בכיבוי שריפות מן האוויר. יחד עם המטוסים הקיימים, יוכלו ששת המטוסים החדשים לתת מענה לשתי שריפות בו זמנית בשני אזורים שונים בארץ, כאשר שישה מטוסי כיבוי עובדים כל אחת מהשריפות. "כך יוכלו מטוסי הכיבוי להגיע ליעדם במינימום זמן ויכבו את השריפה טרם תתפשט", הסביר מפקד טייסת הכיבוי האווירי במהלך סיכום עונת השריפות של 2014.
"לאחר ארבע שנים בהן עסקנו בבניית בסיס חזק ליחידה, השלב הבא הוא בניית קומה חדשה. בשנה הקרובה נעלה רמה בכל הנוגע ליכולותיו של המערך כולו". היכולות החדשות אמורות להיות מוכנות לקראת תחילת עונת השריפות של 2015 החל מחודש מאי הקרוב.
אלא שזה לא הכל ויש עוד חידושים: עד אז יוכשרו טייסי הכיבוי לטיסות לילה במסגרת הכשרה שתימשך מספר חודשים. כך הם יוכלו לעבור במהלך הלילה בין המנחתים בהם הם עושים שימוש ולהיערך ליום שלמחרת.
באוקטובר הקרוב תתרגל היחידה בפעם הראשונה שיתוף פעולה עם יחידות כיבוי אווירי מהעולם. "למדינת ישראל ולצה"ל יש שם עולמי בסיוע הומניטרי", מספר סא"ל ערן. "אני טייס 'קרנף' (הרקולס) ולכן הייתי שותף לפעילות של חיל־האוויר בסיוע המוניטרי למדינות אחרות בעולם, אם זה להחזיר ישראלים אחרי הפיגוע בבורגאס ואם זה לסייע לטורקיה אחרי רעידות אדמה. כפי שמדינות שכנות באו ועזרו לנו באסון הכרמל, השאיפה שלנו היא שתהיה לנו את היכולת לבוא ולעזור גם להן".

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

להיות

12 שנים לאחר מותו של אל"ם אילן ז"ל ושש שנים לאחר מותו של סרן אסף ז"ל, ממשיכה רונה רמון לחיות את חייה. לצד הכאב הגדול, היא מטפלת הוליסטית באנשים שעברו אובדנים דומים לשלה, נשיאת קרן רמון המחנכת ילדים למצוינות, מרצה, אמא וממשיכה לצמוח בפעילות ציבורית ומקצועית

זה מול העיניים

הקסדה על ראשו של איש צוות האוויר עושה כיום הרבה יותר מלשמור לו על הראש. ההתפתחות המהירה בתחום מביאה לכך שכיום יכול טייס הקרב לקבל מידע רב מבלי להזיז את האצבע ולשגר טילים אל עבר מטוסי אויב בעזרת מבט בכיוון הרצוי