יומן ארועים

Bookmark and Share
הקרב על הבופור פורסם בתאריך 06.06.1982
יחידת "גולני" משתלטת על הבופור. עוד בטרם שוככת האש, נוחתים מסוקי חיל-האוויר, ומחלצים את הפצועים הראשונים.

קרב כבד התנהל ביום הראשון ללחימה בין צה"ל לכוח הפלשתיני שהתבצר במבצר הבופור. הבופור, שנחשב לאחד המוצבים החזקים ביותר של המחבלים, שלט על העליות לרמת נבטיה מכיוון מזרח. מאזור המבצר נהגו המחבלים להפציץ את ישובי הסביבה, ולכן הוא היווה מטרה להפגזות רבות של חיל-האוויר.

כוח צה"ל, שכלל חלק מסיירת גולני ואת פלוגת ההנדסה של גולני, החל להשתלט על הבופור, על שני מוצבי מחבלים אחרים ועל "מוצב האנטנות" שמדרום. הקרב על הבופור החל בסביבות השעה 19:00 והסתיים בשעה 22:00 בקירוב. שישה מלוחמי הסיירת נהרגו: חמישה בעת ההסתערות והלחימה, והשישי, כאשר פעל ככוח-הרתק. מסוקי חיל-האוויר נקראו לפנות את הפצועים עוד בטרם שככו היריות.

"ביום ראשון בערב", סיפר רס"ן ר', מפקד טייסת מסוקי החילוץ, "קיבלנו לבצע משימה של פינוי פצועים מאזור הבופור. הפרטים שלנו הסתכמו בנתיב, בנקודת הנחיתה ובקשר-אלחוט עם הכוח שאליו הוזעקנו. על מצב הכוח לא ידענו הרבה, רק שהוא נמצא בשטח שורץ מחבלים. יצאנו למשימה מיד. באזור מטולה הבחנו, שכל בקעת מארג'-עיון וכל רכסי הגבעות מערבה מכוסים עננים עד גובה הקרקע. טסנו בניסיון למצוא בשכבת העננים חור, שיאפשר לנו לנחות. לאחר מספר ניסיונות מצאנו מקום כזה, ממש מעל לכפר מארג'-עיון. משם טסנו דרך בקעת הליטני לכיוון נקודת הנחיתה, שגם היא, כך התברר, הייתה מכוסה עננים.

בירור קצר בקשר הבהיר שהכוח לא נמצא בנקודה, אלא שני קילומטרים מערבית לה. לא ידענו בדיוק היכן מתחבאים כוחות מחבלים. זה היה מסוכן לנו ולמסוק. על-מנת שלא לפספס שוב את הכוח, התקדמנו לאט-לאט, כשלפתע נורתה עלינו אש מהמקום שבו היינו קודם. שברנו הצידה במהירות, ועקפנו את האזור. המשכנו לנסות לבצע נסיונות חדירה אל הכוח, מבעד לעננים. הקשר היה משובש, ומפקד הכוח לא שמע אותנו. וכך חזרנו כל פעם אחורנית בניסיון למצוא מקום לנחות.

התברר, שסימון הנחיתה היה מוסתר מכיוון הטיסה. העמסנו שישה פצועים, וטסנו איתם לבית-החולים בצפת. כשכבר היינו באוויר, מסר לנו מפקד הכוח, שיש לו עוד עשרה פצועים בשטח. מיד לאחר הנחיתה בבית-החולים המראנו שוב, הפעם עם מסוק נוסף, עברנו שוב אותו נתיב ייסורים, פינינו עוד עשרה פצועים וחזרנו לבסיס. כשנחתנו בפעם האחרונה, כבר היה בוקר".

על מבצע ההצלה הנועז קיבלו שני צוותי המסוקים צל"ש. החיילים, שנכנסו לטהר את המבצר ביום המחרת, מצאו אותו ריק, פרט לכ-30 גופות מחבלים.

לאחר קרב קשה - דגל ישראל מונף במבצר הבופור
לאחר קרב קשה - דגל ישראל מונף במבצר הבופור