בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 228 01/05/16
גליון חגיגי ליום העצמאות תשע"ו

אימון ביוון
הצוות האווירובטי
יום העצמאות תשע"ו

לגליון זה מצורף דגם להרכבה של מטוס ה-F-35

באוויר העולם

דו–קרב במדבר

כמעט בלי פרסום מתנהל במזרח התיכון בחודשים האחרונים קרב מתמשך בין טילי קרקע–קרקע לבין מערכת יירוט שהחלה את דרכה כמערכת נ"מ. מלחמת האזרחים בתימן גולשת לשטח הממלכה הסעודית ובמרכז ההתמודדות עומד נסיונם של המורדים בתימן לפגוע בשדות–התעופה הסעודיים באמצעות טילים מולם עומדות מערכות היירוט על המשמר

25 שנים לאחר שיגור 46 טילי סקאד עיראקיים לעבר ערב הסעודית במלחמת המפרץ הראשונה, עומדת הממלכה בפני תרחיש דומה. גם אמצעי ההתגוננות דומים: אם במלחמת המפרץ הראשונה נפרסו סוללות "פטריוט" אמריקאיות מהדור הראשון שניסו, לא תמיד בהצלחה, ליירט את הטילים של צבא סדאם חוסיין, הרי שכיום מצליחות כנראה סוללות "פטריוט" PAC-2 של הצבא הסעודי ליירט כמעט כל טיל המשוגר לעבר הממלכה.

מאז 8 באוגוסט בשנה שחלפה ועד 9 בפברואר, דיווחו מקורות בצבא הסעודי כי סוללות ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שישה טילים מדגמים שונים אותם שיגרו קבוצות שונות המשתייכות למורדים הח'ותים השיעים בתימן. מאז שהחלו המורדים להשתמש ולשגר טילים מדגם "קאהר־1" גבר קצב השיגורים, אך ככל הידוע הצליחו הסוללות הסעודיות ליירט את השיגורים. ב־9 בפברואר בוצע יירוט של טיל בליסטי אשר שוגר לכיוון פרובינציית ג'יזאן הסעודית ומקור סעודי הוסיף כי זמן קצר לאחר היירוט השמידו מטוסי קרב סעודיים את המשגר בשטח תימן.

באותו יום דיווח ערוץ החדשות התימני "אל־מאסירה", המזוהה עם המורדים, כי בוצע שיגור של טיל בליסטי מדגם "קאהר־1" לעבר שדה־התעופה בפרובינציית ג'יזאן וכי שני טילים נוספים שוגרו ביום הקודם לעבר בסיס חיל־האוויר הסעודי על־שם המלך חאלד בפרובינציית אסיר. הסעודים טוענים כי רק טיל אחד שוגר לכיוון פרובינציית אסיר וכי הוא יורט בהצלחה.

כבר בחודש יוני 2015 החלו הארגונים הח'ותים בתימן כגון "אנסאר אללה" ובעלי בריתו לשגר טילים תואמי סקאד כמו גם טילי OTR-1 "טוצ'קה" המקבילים למערכת SS-21, אולם, כאמור, קצב השיגורים גבר מאז נחשפו דגמי "קאהר־1" באמצע חודש דצמבר האחרון.

סוללות "קאהר־1" לא נוצרו כמערכת טילי קרקע־קרקע. מדובר בטילי SA-2 "גיידליין", טילי קרקע־אוויר במקור אשר הוסבו לתצורת טילי קרקע־קרקע ומשוגרים ככאלה לעבר שטח ערב הסעודית. אחת המטרות הראשיות של הקמפיין האווירי המאסיבי של הקואליציה הערבית בראשות הסעודים שהחל במרץ 2015, הייתה השמדת משגרי המערכת הזו המוכמנים באתרים שונים בתימן.

לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ כאן!

עוד באותו מדור

מסקנות מוסקות

איך יראו המסוקים בעתיד? האם מה שאנו מכירים בתור מסוק ישאר בצורתו הנוכחית? אבות–טיפוס של כלי–טיס המיועדים להתחרות במכרז של צבא ארה"ב, נותנים מושג על הכיוון אליו ירחף עולם המסוקים בעשורים הקרובים

יפגע במטרה?

חיל–האוויר ההודי מתנגד להכנסתו לשימוש של טיל חדש מתוצרת התעשייה הבטחונית ההודית המיועד לפעול נגד "מערכות קורנות". לעומת זאת, מפתחי הטיל סמוכים ובטוחים כי הטיל החדש יעמוד בדרישות ויכנס לשימוש מבצעי בתוך שנה