בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 237 31/10/17
תרגיל גיס
כטב"ם "כוכב"
גפי תחזוקה בנבטים

לגליון זה מצורף לוח שנה

באוויר העולם

רוח קטלנית

B–2 "ספיריט" הוא אחד מכלי–הטיס החשאיים ביותר בעולם התעופה הקרבית, לא רק בשל החמקנות בה הוא ניחן. מאז ומעולם משתדלים האמריקאים להותירו בצל, אך תקיפה אווירית במזרח התיכון שהותירה אחריה כ–100 גופות של אנשי דאע"ש, הפנתה את אור הזרקורים אל המטוס השקט והקטלני

פרטי התקיפה האווירית האמריקאית כנגד מטרות ואנשי דאע"ש באמצע ינואר הולכים ומתבררים והתמונה העולה היא של שיתוף פעולה בין אחד המטוסים המתקדמים ביותר בארסנל האמריקאי ובין כטמ"מים (כלי-טיס מאויישים מרחוק), שיתוף פעולה שהפך את הלילה הלובי לגהינום מדמם עבור אנשי הארגון הרצחני.

מי שהוציאו לפועל את החלק העיקרי בתקיפה הם זוג מפציצים אסטרטגיים מדגם B-2 "ספיריט", אחד מהמטוסים החשאיים ביותר של ארה"ב. זוג המטוסים החמקנים הטיל יחד לא פחות מ-108 פצצות מונחות אשר הרגו עשרות מאנשי דאע"ש ושלחו אחרים לחפש מחסה בסביבה, אלא שבחשכת הלילה עטו על הנמלטים מספר לא ידוע של כטמ"מים אמריקאיים ששיגרו טילי "הלפייר" אל עבר רכבי המילוט והעמיקו את אבידות הארגון בתקיפה. בסיכומו של דבר נהרגו כ-100 מאנשי דאע"ש.

המחנות שהותקפו שוכנים כ-50 קילומטרים מדרום-מערב לעיר הלובית סירטה ואילו המפציצים החמקנים המריאו מבסיסם במיזורי, ארה"ב מה שאילץ אותם לתדלק לפחות חמש פעמים באוויר במהלך הגיחה שנמשכה 30 שעות ללא נחיתה.

הייתה זו הפעם הראשונה מאז חודש מרץ 2011, בה נטלו מטוסי הדגם חלק בגיחה התקפית כאשר גם הגיחה האחרונה בשנת 2011 בוצעה בלוב. "מטוסי B-2 הם המפציצים האסטרטגיים המתקדמים ביותר בעולם והם מביאים אל שדה הקרב כח אש אדיר, בזמן קצר ולכל פינה על הגלובוס", אמר קפטן מרק גראף, דובר חיל-האוויר.

רוצה לקרוא עוד? לרכישת מנוי לבטאון חיל-האוויר לחץ/י כאן!

עוד באותו מדור

העין שוב בשמיים

כמעט בכל פעולה התקפית של חיל–האוויר האמריקאי מרחף לו במרחב האווירי גם מטוס התראה מוקדמת ופיקוח אווירי מדגם "סנטרי". כעת עוברים מטוסי הדגם הוותיק תהליך שדרוג שיאפשר להם להמשיך ולראות רחוק אל מעבר לאופק

אל הים הגדול

החברות "הליבראס" ו"איירבוס הליקופטר" הציגו גרסה רב משימתית חדשה של מסוק הסער H225M בתצורת לוחמה ימית.