יומן ארועים

Bookmark and Share
הם סיימו: מפעילי לוחמה אלקטרונית חדשים בחיל פורסם בתאריך 03.01.2019
תגיות: לוחמה אלקטרונית , יחידת "עורבי השחקים"
אחרי חודשיים של הכשרה ומאות התנסויות, הצטרפו לחיל-האוויר עשרות מפעילי לוחמה אלקטרונית חדשים שסיימו את קורס המפעילים. עם תום פרק זה, יתפזרו המפעילים ביחידות השונות ועתה הם מצפים לפעילות המבצעית הראשונה. "אני מסתכל עליכם בגאווה רבה ובטוח בהצלחתכם בביצוע כל פעילות אליה תדרשו"
אילי פארי

אחרי חודשיים ארוכים של לימודים, התנסויות והכשרות, קורס מפעילי ל"א (לוחמה אלקטרונית) בחיל-האוויר הגיע לסיומו בשבוע שעבר. עם תום פרק זה, יתפזרו המפעילים ביחידות השונות ועתה הם מצפים לפעילות המבצעית הראשונה.

"ב-1 במאי 1960 יורט מטוס ריגול אמריקאי באמצעות טילי קרקע-אויר סובייטיים מעל ברית המועצות, אירוע שסימן את סוף העידן שבו שרידותו של מטוס תלויה בכוחו, מהירותו או ברום טיסתו. לא עוד תצפיתנים ומאזינים על הגבעות שמחכים למטוסי האויב, אלא מכ"מים אשר משתמשים בגלים אלקטרו-מגנטיים לזיהוי עצמים שטסים במרחב", אמר רס"ן ע', מפקד בית-הספר לל"א של יחידת 'עורבי השחקים'. "כדי לחדור הגנת מכ"מים זו, נדרשת מעטפת ל"א שתוכל לבצע טכניקות שונות אשר לא יאפשרו את גילוי המטוסים החודרים. אתם נדרשים להציב מענה ראוי המספק לצה"ל תנאים מיטביים להימצא בעליונות טכנולוגית על האויב ולהגן על המרחב האלקטרו-מגנטי".


תמונת ארכיון

צעד צעד
מערך הל"א של חיל-האוויר כולל יחידות קרקעיות ואוויריות אשר אמונות על שיבוש אותות האויב לצורך הגנה על כלי-הטיס של החיל ויצירת מרחב טיסה מוגן. לפני כחודשיים הגיעו 30 הלוחמים לבסיס תל-נוף לצורך הכשרתם כמפעילי ל"א. חלקם הגיעו מיד לאחר הטירונות וחלקם לאחר שהפסיקו את השתתפותם בקורס-הטיס, אך כולם התאחדו לידי קבוצה אחת והחלו בקורס המפרך. במסגרת הקורס למדו מפעילי הל"א את יסודות המערך, הכירו את יכולותיו ורכשו את המיומנות הבסיסיות הדרושות להמשך הדרך.

"הקורס כולל שני שלבים מרכזיים: שלב יסודות, בו לומדים במשך חמישה שבועות את כל יסודות המקצוע. אנחנו מתחילים בתוכן עיוני וממשיכים בסיורים בכל היחידות שמפעילות ל"א בחיל", הסבירה סמ"ר ל', סמלת הקורס. "בשלב השני, שלב המגמות, מתפזרים החניכים ביחידות המערך השונות וטועמים מהעולם המבצעי. בהמשך הם חוזרים לשבוע מסכם ביחידה, מתפצלים ומתחילים לשרת ביחידות השונות".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

מעבר לתכנים העיוניים, לומדים החניכים גם את הנדרש ממפעיל ל"א. "להיות מפעילה זה להיות יסודית ומקצועית. זה לעשות את הכל עד הסוף, לעמוד בזמנים ולהיות הכי מדויקים. אנחנו שמים דגש רב על עבודת צוות, על עבודה בקבוצה ועל  דרך העבודה. המפעילים נדרשים להיות מעורבים, לתרום, ליזום ולא להיות אדישים. בקורס, בעיקר בשלב המגמות, אנחנו מעבירים להם תחומי אחריות רבים וכך מאפשרים להם להתנסות במה שיעברו בהמשך", תיארה סמ"ר ל', וטוראי א', חניך בקורס, הוסיף: "בתחילת הדרך אתה לא יודע בדיוק מה אתה עושה כי כל החומר מסווג מאוד ונאמר בקווים כלליים, אבל ברגע שאתה נכנס לעומק הקורס אתה מבין שהמשמעות של מה שאתה עושה היא אדירה".


תמונת ארכיון

בדרך לפעילות המבצעית הראשונה
כעת ייכנסו המפעילים החדשים לכלל יחידות הל"א בחיל ויתחילו בשמונה חודשים של הכשרה מבצעית ביחידה. הם יתמקצעו בהפעלת המערכות, ילמדו את המשימות ויבינו את משמעות התפקיד לעומק. "בוגרים יקרים, במהלך הקורס קיבלתם ידע בסיסי בעולם מורכב שרק הולך ומתפתח. קיבלתם ארגז כלים אשר ישמש אתכם בכל פעילות מבצעית בה תשתתפו ובכל תוכן מתקדם אותו תלמדו ביחידות המבצעיות במערך", בירך רס"ן ע'. "אלברט איינשטיין אמר שחינוך הוא מה שנשאר לאחר שאדם שוכח את מה שהוא למד בבית-הספר. אבל חינוך, ערכי אהבת המולדת, הציונות והשליחות - הערכים הללו שמאירים את דרככם - לא נרכשו באחת. הם תוצר של חינוך מבית, של דוגמה ומופת של בני המשפחה. בוגרים יקרים, אני מסתכל עליכם בגאווה רבה ובטוח בהצלחתכם בביצוע כל פעילות אליה תדרשו. תכוונו גבוה, תמשיכו ללמוד ולהגן על ביטחון ישראל".