יומן ארועים

Bookmark and Share
טייסת הקרב שמסתכלת לאויב בעיניים פורסם בתאריך 09.01.2019
תגיות: טייסת "הקרב הראשונה" , ברק (F-16C/D) , צילום
טייסת 101 ("הקרב הראשונה") היא אמנם טייסת קרב, אבל לצד משימות התקיפה שלה היא גם מצלמת מהאוויר בגבולות המדינה ומחוצה לה. הכירו את טייסת ה-F-16 שאוספת מודיעין ברחבי המזרח התיכון
דור פלקוביץ'

זוהי שעת לילה מאוחרת, גשם יורד ללא הפסקה, השמיים מעוננים והראות אפסית. בתנאים הללו ממריאים מטוסי ה"ברק" (F-16 C/D) של טייסת 101 ("הקרב הראשונה") מבסיס חצור. המטרה שעומדת לנגד עיניהם של לוחמי צוות-האוויר במטוס היא איסוף מידע מודיעיני בשטח האויב, מידע שיש ביכולתו לשנות את פני המערכה. טייסת 101 מפעילה את מטוס ה"ברק" למגוון משימות, בהן תקיפה ואיסוף מודיעין בגזרות השונות. היא מבצעת משימות צילום ייחודיות בהיבטי זמן, מזג-אוויר ותנאי טיסה. "לצבא יכולים להיות כל היכולות והמשאבים, אולם ללא מודיעין איכותי, לכוח וליכולות אין כל משמעות", פתח רס"ן ב', סגן מפקד הטייסת.


צילום: ניר בן-יוסף

תהליך איסוף המודיעין איננו מתחיל עם המראת כלי-הטיס וביצוע פעולת האיסוף, אלא הרבה לפני כן. ישנם גופים רבים בצה"ל ובמערכת הביטחון כולה המכונים צרכנים, ודורשים תמונת מצב מודיעינית בגזרות השונות. "על-פי בקשתם של הצרכנים אנחנו מחליטים איזו טייסת להפעיל ובמהלך הגיחה נמצאים בקשר רציף עם הלוחמים", הסביר רס"ן א', ראש מדור צילום בלהק מבצעי-אוויר (רמ"א). "בתום הגיחה התמונה המודיעינית עוברת פענוח ולאחר שהיא מפוענחת, אנו מחזירים אותה לצרכן שדרש את המידע, מסיקים מסקנות ומבינים כיצד השתנתה תמונת המצב בעקבות המודיעין שנאסף".


צילום אווירי לאחר תקיפה

מערכים שונים בחיל מבצעים עבודת איסוף מודיעין, ביניהם מערך הכטמ"ם (כלי-טיס מאויש מרחוק), מערך התובלה ומערך הקרב. נשאלת השאלה מדוע מפעיל חיל-האוויר מטוסי קרב לצורך ביצוע פעולות איסוף מודיעין, שהרי ייעודם העיקרי הוא ביצוע משימות התקפיות. "למערך הקרב יתרונות רבים בפעולות האיסוף. מטוסי הקרב מהירים מאוד, יכולים לטוס תחת איום ובעלי יכולת לטוס גבוה יותר. הם מספקים לחיל-האוויר תמונה מודיעינית רחבה יותר", הסביר רס"ן א' ורס"ן ב' הוסיף: "לעיתים מתקיימות גיחות איסוף מודיעין בהן אנחנו לא יכולים לדעת בוודאות כיצד הצד השני יגיב. במצבים כאלה יש עדיפות שכלי-הטיס שיבצע את המשימה יהיה מטוס שריד ובעל יכולת תמרון".

הכל יכול להשתנות
טייסות האיסוף של החיל הן במקרים רבים הראשונות שיפגשו באיום חדש. לוחמי צוות-האוויר בטייסות הללו ממריאים לגיחות במטרה לאסוף מידע על האויב ולכן הם הראשונים להיתקל באיומים שטרם נראו. "גיחה רגילה לגמרי יכולה להשתנות בין רגע ואין לדעת לאן היא תתפתח", תיאר רס"ן ב'. "על לוחמי צוות-האוויר לדעת כיצד להתנהל גם במצבים האלה, ולכן מטרתנו כטייסת היא להיות מוכנים למקרה שהאויב יחליט להפתיע אותנו, לבצע את המשימה ולנחות בשלום".


צילום: ניר בן-יוסף

טייסת 101 מתמחה באיסוף מודיעין בתנאים מיוחדים. במטוסי ה"ברק" של הטייסת מותקנת מערכת מיוחדת שמותאמת לפעילות בכל מזג-אוויר ובכל שעות היממה. בעקבות המידע שנאסף על-ידי הטייסת, נתיבי הטיסה המתוכננים של חיל-האוויר כולו יכולים להשתנות.

"האויב שלנו מבין שבשעות חשוכות ובתנאים מאתגרים יהיה לו חופש פעולה רב יותר. במצבים כאלה פועלת הטייסת בכדי לספק תמונה מודיעינית מדויקת בכל זמן שיידרש", ציין רס"ן ב'. "ישנם מצבים בהם אתה ממריא בשעת לילה מאוחרת ובתוך זמן קצר נמצא בתוך ענן. עליך לבצע את משימתך למרות התנאים המאתגרים ועם זאת לשמור על הבטיחות המרבית".


צילום: קורל דביר

משפיעים על הזירה
המערכה שבין המלחמות מתאפיינת בפעולות מבצעיות רבות, בהן פעולות איסוף. כטייסת קרב, טייסת 101 איננה מבצעת רק פעולות איסוף אלא גם פעולות תקיפה. "אנחנו משתתפים בפעילויות מבצעיות בתדירות גבוהה יותר בהשוואה לשנים עברו", הציג רס"ן ב'. "גם הטייסים הצעירים יותר בטייסת לוקחים חלק מלא בפעילות המבצעית וחוצים את קווי האויב. זה מפתח ומשפר אותנו בצורה משמעותית".

"אני רואה את שני הקצוות של הפעילות המבצעית - איסוף ותקיפה", הוא הוסיף. "חלק מהמודיעין שאנחנו אוספים בפעולה המקדימה לתקיפה הופך בהמשך למטרה שתיתקף על-ידי טייסת 101 או על-ידי טייסות קרב אחרות. בין פעילות לפעילות, עלינו לשמור על התפקוד השוטף של הטייסת. הפעילות המבצעית באה תמיד במקום הראשון והמטרה היא לעמוד במשימה ללא תקלות. בכדי לעמוד באתגר, אנו מאזנים בין המשימות שלנו".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

לאורך השנים פיתח חיל-האוויר תורות לחימה מתקדמות ואמצעי איסוף מודיעין המסייעים בסגירת מעגלי תקיפה תוך פרק זמן קצר. חיל-האוויר מספק את המידע המודיעיני המשמעותי בשגרה ובחירום. אנשי המודיעין בחיל אחראים על קבלת מידע וניתוחו, על הפעלה והכוונה של מגוון אמצעי איסוף מודיעין, וכן על העברת המידע לגורמי תכנון הפעילות המבצעית. "לפעמים יש מי שחושבים שמאחורי כל תקיפה עומד רק מי שביצע אותה, אך בפועל קיימת עבודת הכנה משמעותית שבלעדיה לא ניתן היה לבצע אף משימה", הדגיש רס"ן א'. "פעולות איסוף המודיעין משפיעות על הזירה המבצעית הנוכחית יותר מתמיד ובזכותן משימות התקיפה יכולות להתבצע".