יומן ארועים

Bookmark and Share
תחת אש: גבעתי וחה"א בתרגיל חטיבתי פורסם בתאריך 07.02.2019
תגיות: היחידה לשיתוף פעולה , תרגילים ואימונים , מערך המסוקים
השבוע נערך תרח"ט (תרגיל חטיבתי) אווירי נרחב של חטיבת גבעתי בו לקחו חלק כוחות מחיל-האוויר שסייעו בין השאר בירי חי ובפינוי פצועים. "חיל-האוויר לא יכול לנצח לבד וכך גם כוחות הקרקע. אנו חייבים לעבוד יחד וזקוקים אחד לשני"
מיכל בן-ארי, יעל פוקס ונופר בליט

השבוע התקיים תרח"ט (תרגיל חטיבתי) אוויר נרחב של חטיבת גבעתי יחד עם כוחות אוויריים במטרה לשפר את הכשירות המבצעית בהפעלת כלי-טיס לטובת כוחות הקרקע ולתרגל את נוהל הקרב המשותף. הכוחות תרגלו הטסת כוחות, סיוע באש ופינוי פצועים. בתרגיל לקחו חלק טייסות 123 ("ציפורי המדבר") ו-124 ("החרב המתהפכת") המפעילות מסוקי-סער מסוג "ינשוף" (בלאק-הוק), טייסת 190 ("מגע הקסם") המפעילה מסוקי-קרב מסוג "פתן" (אפאצ'י) וטייסת 113 ("הצרעה") המפעילה מסוקי קרב מסוג "שרף" (אפאצ'י לונגבאו).


צילום: מייק יודין

כחלק מהתכנית הרב-שנתית "גדעון", הנחה מפקד חיל-האוויר להעצים את שיתוף הפעולה בין חיל-האוויר לזרוע היבשה ולקיים בתדירות גבוהה מבעבר תרגיל חטיבתי עם נוכחות אווירית מוגברת. "זהו תרגיל עם היקף כוחות אוויריים גדול ביחס לכל אימון חטיבתי אחר", אמר סרן ג', קצין מדור תרגילי יבשה ביחידה לשיתוף פעולה. "חשוב שנלמד לעבוד יחד באימונים כדי שלא ניתקל בזה בפעם הראשונה בפעילות מבצעית. חיל-האוויר לא יכול לנצח לבד וכך גם כוחות הקרקע. אנו חייבים לעבוד יחד וזקוקים אחד לשני".

במהלך השבוע החולף, לאורך כל שעות היום, תרגלו אנשי חיל-האוויר וכוחות הקרקע את נוהל הקרב המשותף שיתרחש במקביל לתמרון הקרקעי. הכוחות התמודדו עם דילמות מבצעיות שונות - מה קורה כאשר מסוק צריך לפנות פצועים משטח מאוים? מה עושים כאשר מסוק מגיע לנקודה מסוימת אבל הכוח לא נמצא שם? ומה עושים כשהמטרה אותה נדרש כלי-הטיס לתקוף נמצאת בסמוך לכוח המתמרן?


צילום: מייק יודין

מחלצים בכל מקום
מערך מסוקי-הסער לקח חלק מרכזי בהפעלת התרגיל, וביצע בתורו הטסת כוחות ופינוי פצועים תחת אש חיה. "ערכנו הטסות מאסיביות של לוחמים ונדרשנו להביאם ליעד תוך זמן קצר בלבד", פתח סגן ל', מוביל התרגיל בטייסת 124. "טסנו בצורה המאפשרת לנו להיות מסונכרנים יותר, מסודרים יותר ומהירים יותר, גם אם מדובר בסד"כ (סדר-כוחות) גדול יחסית של מסוקים".

"לכל מסוק יש כמות דלק מוגבלת, ואם אנחנו רוצים להספיק כמה שיותר - עלינו לבצע את המשימה בצורה מדויקת ללא טעויות או עיכובים", הדגיש סגן ל'. גם לאחר הטסת הכוחות הפעילות נמשכת ונשמר קשר ישיר בין צוות המסוק למפקד הפלוגה. כך צוות המסוק יוכל לעדכן את הכוחות על המצב בשטח ולדווח להם על איומים במידת הצורך.

 
צילום: מייק יודין

לצד טייסת 124 שביצעה הטסת כוחות, פעלה גם טייסת 123 שביצעה חילוץ פצועים. "היינו שלושה צוותים במספר מסוקים, ביצענו יחד את התדריך לקראת המשימה וקיבלנו את כל המודיעין הרלוונטי בזמן אמת. החלטנו יחד איזה ציוד להעלות על כל מסוק, העמסנו את הציוד וקיבלנו אישור להמריא", סיפר סגן א', מוביל התרגיל בטייסת 123. המסוקים חצו את קווי האויב ונחתו בסמוך לכוחות שחיכו להם בשטח.

אש משמיים
גם מערך מסוקי-הקרב השתתף בתרגיל וסייע באש לתמרון הקרקעי. "אנו כאן כדי לסייע לגדוד המתמרן או לגדוד שמגן על הגבולות". ציין סגן י', מוביל התרגיל בטייסת 113. "כאשר מתרחש אירוע מתפרץ, תפקידנו לתת את הסיוע הכי טוב שאפשר, ועל מנת שזה יקרה - כמו כל דבר אחר בחיים - אנחנו צריכים להתאמן הרבה".


צילום: מייק יודין

בתרח"ט, כמו בלחימה, הלוחמים לא יודעים בדיוק מה צפוי להם. על כן, באמצעות טכנולוגיה ייחודית ומתקדמת, מקבלים לוחמי צוות-האוויר בקוקפיט מידע מודיעיני על מיקום הכוחות ה"אדומים" (אויב) והכוחות ה"כחולים" (כוחותינו), מה שמאפשר להם לפעול בצורה המהירה ביותר. כמו כן, רגעים ספורים לפני שהטייסים ממריאים, הם משוחחים עם קציני הסיוע האווירי שדואגים לתאר בין הזרועות בזמן לחימה.

"אנחנו מתרגלים מגוון תרחישים, בהם תקיפת מטרות בצורה סטרילית", שיתף סגן י'. "הייחוד בתרח"ט שכזה הוא סל המשימות הבלתי צפויות שהוא מייצר עבורנו. חשוב שכל אחד מהטייסים יידע להשתמש בידע שצבר באימונים הקודמים וייצמד ליסודות הטיסה, כך שבכל התרחשות בלתי צפויה הוא יפעל בהתאם".


צילום: מייק יודין

סגן י' סיפר בהתרגשות על הרשמים שקיבל מכוחות הקרקע לאחר סיוע מסוקי-הקרב בתמרון: "הם תיארו את הגעת מסוק-הקרב לזירת הלחימה כמלאך מהשמיים שבא לעזרתם. אנחנו רוצים שהאמירה הזו תוכיח את עצמה, ושברגע האמת נדע להיות במקום הנכון, בזמן הנכון ולסייע לכוחות המתמרנים לנצח במלחמה".

את התרגיל הובילה היחידה לשיתוף פעולה בחיל-האוויר שאמונה על מיצוי ומימוש הכוח האווירי בקרב המשולב. "תפקידה של היחידה הוא לסנכרן בין הכוח האווירי לכוחות הקרקע, ולדאוג לתיאום ביניהם", הסביר סרן ג'. בתכנון התרגיל, היה סרן ג' בקשר רציף עם מפקדי חטיבת גבעתי, אשר ביקשו להתמקד בתרגול הטסת כוחות. "תכננו יחד שמסוקי-הסער ינחתו בשטח ויטיסו כוחות לשטח האויב כדי לעזור בתמרון החטיבה. בנוסף, בחרנו לתרגל פינוי פצועים וסיוע של מסוקי-קרב, כאשר מפקד הגדוד עולה בקשר ומכווין את הטייס בקוקפיט".


צילום: מייק יודין