יומן ארועים

Bookmark and Share
תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" יוצא לדרך פורסם בתאריך 07.02.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , שיתוף פעולה
300 אמריקאים, 400 ישראלים ומטרה אחת: היום (ה') החל תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" של מערך ההגנה האווירית בשיתוף הכוח האירופי של צבא ארצות הברית. לראשונה יתרגלו כוחות ישראלים וכוחות אמריקאים את פריסתם בארץ לקראת יום פקודה בו יגיע השותף האמריקאי לקחת חלק בהגנה מפני טילים
נועה רוקני

ייתכן כי השם נשמע לכם מוכר, אך תרגיל כזה לא נערך מעולם: היום (ה') החל תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" 2019 (Juniper Falcon), תרגיל המפקדות המרכזי ביותר שמתקיים בין צה"ל לצבא האמריקאי. כחלק מהתרגיל, ייפגשו לוחמי מערך ההגנה האווירית עם כוחות מפיקוד אירופה של צבא ארצות הברית ויתאמנו על הגעת הכוחות האמריקאים ארצה כפי שתעשה ברגע האמת. התרגיל מדמה תרחיש בו יגיעו כוחות אמריקאים לישראל כדי לסייע בהגנה מפני איום התלול-מסלול ולאורכו מתאמנים המשתתפים על פקודות מבצעיות משותפות שיופעלו בעת הצורך.


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

התרגיל נועד להרחיב ולשמר את שיתוף האסטרטגי העמוק בין הצבאות והמדינות, וכן לשפר את הכשירות להגנה משותפת מפני איומים שונים. ההיערכות לתרגיל, שנמשכה מספר שבועות, כללה פריסת תשתיות להגעת הכוחות האמריקאים והיערכות לוגיסטית לקליטה של כ-300 חיילים. התרגיל עתיד להתרחש במספר גזרות שונות, ביניהן בסיס חצור ובסיס מטכ"ל, תוך שימת דגש על אימון משולב של מערך ההגנה האווירית של חיל-האוויר עם מקבילו האמריקאי.

שותפים לדרך
לפני כשנה נערך תרגיל ה"ג'וניפר קוברה" בו תרגלו הכוחות הישראלים והאמריקאים פקודות מבצעיות משותפות שיופעלו בעת הצורך. בעוד ה"ג'וניפר קוברה" החל כשהכוחות האמריקאים כבר פרוסים באתרים השונים ברחבי הארץ, תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" מדמה את שלב ההגעה של הכוחות ארצה.


תמונת ארכיון | עיצוב גרפי: רון תמיר

"התרגיל מאפשר להגדיל את המגע שיש לנו עם הפקודה המבצעית", מציין סא"ל (מיל') ארז אלימלך, ראש מנהלת התרגיל. "אם בעבר היינו מתאמנים עם הכוחות האמריקאים פעם בשנתיים, כיום אנחנו מתאמנים לפחות אחת לשנה. שלב הגעת הכוחות לישראל מאירופה דרך האוויר והפריסה שלהם בארץ הוא שלב משמעותי מאוד. התהליך איננו פשוט והוא כולל מורכבויות לוגיסטיות רבות, במיוחד כשכל הפעולות מתרחשות בשעת לחימה".

תרגיל ה"ג'וניפר פלקון" מתקיים בישראל לסירוגין בכל שנה מאז שנת 2001. במסגרת התרגיל ייקחו חלק כ-300 חיילים מהצבא האמריקאי וכ- 400 חיילי צה"ל מיחידות שונות, בהן מערך ההגנה האווירית, אגף המבצעים, זרוע הים, יחידות לוגיסטיות וכוחות רפואה. סא"ל (מיל') אלימלך מדגיש כי הקשר הישראלי-אמריקאי הוא רציף, שוטף ותמידי: "החברות הופכת את העבודה לקלה ופשוטה יותר. לקשר האישי יש משמעויות נרחבות והוא עוזר לפתור בעיות רבות".


צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

ברקע התרגיל המשותף, הודיעה אתמול (ד') ארצות הברית על החלטתה לרכוש מערכות "כיפת ברזל" עבור צורך מידי של צבא היבשה האמריקני, זאת במסגרת הסכם בין משרד הביטחון למשרד ההגנה האמריקני. מערכת "כיפת ברזל" תיבחן כמערכת להגנת כוחות פרוסים של צבא ארה"ב מפני מגוון רחב של איומים בליסטיים ואוויריים.