יומן ארועים

Bookmark and Share
בכל הכו"כ: בסיסי הדרום מוכנים ללחימה פורסם בתאריך 06.03.2019
תגיות: בסיס רמון , יחידת הבקרה הדרומית , תרגילים ואימונים
חילוץ כוח במצוקה משטח האויב או הנחתת מטוס ללא קשר הם רק חלק מהתרחישים אותם תרגלו בבסיס רמון וביחידת הבקרה הדרומית כחלק מביקורת הכוננות והכשירות (כו"כ) שנערכה בשבוע האחרון. בסיסי חיל-האוויר מוכנים ללחימה
מיכל בן ארי

חילוץ כוח במצוקה משטח האויב או הנחתת מטוס ללא קשר - הם רק חלק מהתרחישים אותם תרגלו בבסיס רמון וביחידת הבקרה הדרומית כחלק מביקורת הכוננות והכשירות (כו"כ) שנערכה בשבוע האחרון. הביקורת, שנמשכה שלושה ימים, התקיימה על מנת לבחון את הכשירות המבצעית של הבסיסים והיחידות מפעילויות ביטחון שוטף ועד למלחמה.

ביקורת הכו"כ מתקיימת אחת למספר שנים בכל בסיס בחיל. מטרתה להעלות את המוכנות של היחידות השונות למשימותיהן, וכך גם את הכשירות המבצעית של החיל כולו. "הביקורת היא המבחן השני בגודלו אותו עוברת כל יחידה מבצעית בחיל. המבחן הגדול ביותר הוא מלחמה", קובע סא"ל א', מפקד היב"א הדרומית. "הביקורת בוחנת את פעילות היחידות באופן שוטף, את המעבר שלהן למצב חירום מאפס למאה, ואת תפקודן במצב זה".


צילום: מייק יודין

בביקורת נבחנו הטייסות המבצעיות ברמון וגפי הבקרה ביב"א, כמו גם המעטפת המבצעית והלוגיסטית של כל אחת מהיחידות. במקביל ל'מלחמה' האווירית שמתפתחת קורים תרחישים קרקעיים בבסיס - אזעקות צבע אדום, דימוי שריפה, מסלולי טיסה נחסמים ופצועים מדומים - זהו לא תסריט בדיוני, אלא תרחיש אפשרי אליו מתכונן חיל-האוויר.

מהשליטה ועד לכוחות בשטח
כראש מדור תרגילים חייליים, רס"ן ר' דואג לספק את המעטפת-האווירית לביקורת מהמנהלת שנמצאת במטה המבצעי של חיל-האוויר. "אנחנו אחראים לתיאום אזורי הטיסה, להקצאת אמצעים ולביום האויב בתרחיש", הוא אומר. "במהלך הביקורת אנחנו משתמשים בתאי שליטה שונים שנפתחים בעתות מלחמה, ומהם שולטים על המטסים מקצה לקצה".

המובילים מהמטה המבצעי בונים את תרחישי הביקורת על בסיס כלל הכשירויות של הטייסות ועמדות הבקרה, ודואגים לאתגר כל אחד ואחת מהמשתתפים בביקורת. "דאגנו שלוחמי צוות-האוויר יעבדו קשה. החלפנו להם מטרות בעודם באוויר ויצרנו עבורם חיכוך עם הכוחות ה'אדומים' שמדמים אויב אווירי", מגלה רס"ן ר'.


תמונת ארכיון

במקביל, התמודדו בקרי-הטיסה עם תרחיש במהלכו המטוסים באזור הבקרה איבדו את יכולת הקשר. "ליב"א יש את האמצעים כדי לזהות את הבעיה הזו", מסביר סרן ד', ראש מדור מיוחדים ומשולבים ומוביל הביקורת ביב"א. "בחנו כיצד הבקרים מתפעלים את האירוע משלב זיהוי התקלה ועד לדיווח לבסיס בו יידרש המטוס לנחות כשהוא ללא קשר".

מציאות מבצעית לצד תרגיל
טייסות רמון והיב"א הדרומית חיות ונושמות פעילות מבצעית גלויה וסמויה, קרובה ורחוקה, על כן הן 'נבחנות' באופן שוטף ביום-יום. "קיים דמיון רב בין תרחישי הביקורת לבין כתבות המופיעות באמצעי התקשורת בשבועות האחרונים, בין אם מדובר באירוע מתפרץ ברצועת עזה או בהתחממות בגזרת הצפון", חושף סא"ל א'. "לכן חצי השנה האחרונה הכינה אותנו לכל הקשור במעבר משגרה לחירום גם מבלי שנתאמן על כך באופן מדומה".


יחידת הבקרה האזורית | תמונת ארכיון

אחד התרחישים שתירגלו היה מבצע של כוח מיוחד שנכנס לשטח האויב ומותקל. יחידת-הבקרה הדרומית מקבלת הנחיה מתא השליטה ומזניקה מטוסי-קרב ומסוקי-קרב אל הזירה, שפועלים על מנת לחלץ את הכוח שבמצוקה. "בעוד הבקרים מתרגלים את התרחישים האלו נשמעת כריזה להגברת כוננות על מטרת 'אמת אמת', שזיהו באחד ממכלולי הבקרה ביחידה, ומטוסים הוזנקו לתקיפה", מספר סרן ד'.

הפעילות המבצעית התוססת שתרגלה את היחידות לביקורת אינה פוסקת לרגע, ועל היחידות להמשיך לקיים את הפעילות השוטפת תוך כדי תרגולי הביקורת. "אנחנו צריכים לסנכרן בין פעילות הביטחון השוטף הרציפה לבין פעילות התרגיל", מדגיש סא"ל א'. "היב"א לא עוצרת. לא באימונים, לא בפעילות המבצעית ולא בהזנקות. האתגר הראשון שלנו הוא להשאיר את הגרעין המבצעי בתפקוד רציף כמו בכל יום עבודה רגיל, כשתוך כדי אנחנו בשלושה ימים אינטנסיביים של 'מלחמה'".


צילום: מייק יודין

היום שאחרי הביקורת
"הבסיסים והיחידות מכינים את עצמם לביקורת הכו"כ ולתרחישים האפשריים בה וזהו הכוח הגדול של הביקורת", מודה רס"ן ר'. "לכאורה, אם היינו מבטלים את הביקורת ברגע האחרון, הבסיסים כבר היו טובים יותר - כי הם עבדו והתכוננו אליה זמן רב".

"פעילויות שאנחנו עושים כחלק מהשגרה המבצעית פוגשות אותנו גם בביקורת. הגענו לביקורת בתחושה שאנחנו בדרגת בשלות מבצעית מאוד גבוהה, וזה הוכיח את עצמו", אמר סא"ל ע', מפקד טייסת 113 ("הצרעה") מבסיס רמון, המפעילה מסוקי "שרף" (אפאצ'י לונגבאו).

הביקורות בבסיס רמון וביב"א הסתכמו בציונים טובים, כשגם הרוח האנושית ואופי היחידות צוינו לטובה. "חלק מהלקחים שמפיקים בביקורת משמשים אותנו כבר בביטחון השוטף", מספר סא"ל א'. "האירועים שאנחנו מתרגלים בביקורת משפרים את הכשירות של כל אחד ואחת מהאנשים בקצה, כשעובדים על על הכשירות להתמודד עם בלת"מים ואי וודאות, מגלים שאנו מצליחים להתמודד עם כל איום".