יומן ארועים

Bookmark and Share
לוחמות חדשות התגייסו למערך ההגנ"א פורסם בתאריך 09.04.2019
תגיות: מערך ההגנה האווירית , נשים , קורסים והכשרות
מחזור חדש של בנות התגייסו בחודש האחרון להיות לוחמות במערך ההגנה האווירית. החיילות החדשות עברו מכינת לוחמות שהכינה אותן פיזית ומנטלית להמשך ההכשרה. הצטרפנו אליהן כדי לבדוק כיצד מתכוננים למסלול הלוחמה
נועה רוקני | צילום: נעם נחום

כיום נשים אינן מוכרחות להתגייס ללוחמה, ומועמדת לשירות ביטחון יכולה להתנדב לתפקיד מרצונה החופשי. אותן לוחמות בוחרות להאריך את שירותן ולעמוד בכל היעדים בהם לוחם נדרש לעמוד, פיזית ומנטלית. בחירה במסלול שירות כזה אינה מובנת מאליה, לכן כל הבנות שמתגייסות לתפקידי לוחמה בחיל-האוויר ובצה"ל בכלל, עוברות מכינת לוחמות. בחודש האחרון הגיעה לסיומה מכינת לוחמות בת שבועיים של מערך ההגנה האווירית.

פשוט להיות לוחמות
במהלך המכינה מבצעות הלוחמות מטווחים, לומדות על נשק ועוברות שיעורים בנושא המערכת הצבאית כדי שיוכלו להתאקלם ולהתכונן לטירונות שתהיה מורכבת הרבה יותר. המטרה המרכזית של המכינה היא לעלות את המוטיבציה של המשתתפות לשירות פעיל כלוחמות. "אם בעבר שמנו דגש במכינה על הכנה לתפקיד לוחמת הגנה אווירית, היום אנו מכינים את הבנות פשוט להיות לוחמות, במלוא מובן המילה, מבחינה פיזית ומנטלית", מדגישה סגן דניאל בן שימול, מפקדת מכינת הלוחמות.

"בעבר היינו מציגים להן את מערכות הנשק של מערך ההגנה האווירית", ממשיכה סגן בן שימול. "הבנתי שבשלב הזה בשירות שלהן צריך קודם כל להפוך אותן ללוחמות ולהעצים אותן כדי שיבינו שהן מסוגלות לבצע שירות מסוג זה. הבנתי שאם תהיה לי לוחמת טובה, היא תישאר טובה בכל מערכת נשק אליה תגיע".

השקיפות לגבי המשך מסלול השירות היא ערך חשוב במכינת הלוחמות. "סגל המכינה ואני גלויים ושקופים כלפי הלוחמות", מציינת סגן בן שימול. "אנחנו מסבירים להן בפירוט עתיד לקרות בתקופה הראשונה של השירות שלהם וגם בהמשך".

עניין של היכרות ראשונית
למערך ההגנה האווירית מתגייסים שלושה מחזורים של לוחמות ולוחמים בשנה. בכל מחזור גיוס נערכת מכינת הלוחמות, כשהשנה חל בה שינוי מקיף. אל תפקיד מפקד המכינה, אותו אייש קצין בדרגת רב-סרן, נכנסה סגן בן שימול שעברה את המכינה בעצמה לפני מספר שנים. "השינוי חל מתוך ההבנה שנכון שפערי הגילים במכינה יצטמצמו על מנת שהבנות יוכלו להרגיש יותר בנוח בהיכרות הראשונה שלהן עם המערכת הצבאית", היא מסבירה.

"הבנות הרגישו לא בנוח להגיד את אשר הן מרגישות, עד שהיו מגיעות לקצה גבול היכולת שלהן ובתום המכינה חותמות ויתור", מנתחת סגן בן שימול. "במתכונת החדשה אני מרשה לעצמי לדבר איתן בצורה ידידותית ומנומסת, הן יודעות לכבד אותי והשיח המשותף מחבר אותן לתפקיד ובעיקר למשמעותו".

הטובות להגנה אווירית
כמו בכל מכינת לוחמות בצה"ל, לוחמת יכולה לבחור לחתום ויתור על תפקיד הלוחמה שבועיים לאחר גיוסה. השינוי שחל במכינת הלוחמות מתקיים גם בכל הנוגע לוויתור. "ביום הראשון, כשהלוחמות רק הגיעו, הצגתי להן את האפשרות של חתימת ויתור. לאורך כל המכינה הדגשנו כי האפשרות הזו קיימת והן יכלו לקחת את טפסי הוויתור לקרוא אותם ולהתלבט", מסבירה סגן בן שימול. "לא רצינו להעמיד אותן במצב שילחיץ אותן. בעבר היו בנות שבשל הלחץ שנבע ממצב זה, החליטו לחתום ויתור למרות שיכלו להיות לוחמות מעולות".

"במכינה הזו הרגשנו באופן משמעותי שהבנות הגיעו עם מוטיבציה גבוהה לשרת כלוחמות", מציינת סגן בן שימול. כמו כן, לאחרונה חל שינוי בתפיסה של מפקדי המכינה. כיום, בשונה מבעבר, אם מישהי אינה מתאימה לשרת כלוחמת, הסגל יזהה זאת ויבחר להעביר אותה כדי שתשרת במקום שמתאים לה יותר. "אנחנו רוצים שהלוחמות הטובות ביותר יישארו כדי לשמור על מערך איכותי", אומרת סגן בן שימול.

לא ניתן להתעלם מההשפעה של האירועים המבצעיים האחרונים על המוטיבציה לשרת כלוחמי הגנה אווירית ועל ההבנה המוקדמת שלהם באשר לחשיבות המערך. "לפני הגיוס שלי לא התעניינתי במיוחד באירועים המבצעיים שהתרחשו, נתתי להם לחלוף לידי. לאחר גיוסי אני מבינה את החשיבות ואת המשמעות של הגנה אווירית על המדינה", מציינת טוראי שליו ביטון, שהשתתפה במכינת הלוחמות הנוכחית. "באירועים האחרונים, כאשר ראיתי את המפקדים שלי עוזבים את הבסיס ויוצאים לפרוס מערכות 'כיפת ברזל', הבנתי עד כמה העשייה שלנו מציאותית, חשובה והכרחית".

"אנחנו דוחפות זו את זו ותומכות אחת בשנייה במהלך המכינה. אנו מבינות שלוחמת הגנה אווירית מבצעת עבודה שונה מלוחמת במקומות אחרים. בסופו של יום, תהיה לנו אחריות על הגנת שמי המדינה, אנחנו ניירט את הטיל ונמנע את הפגיעה באזרחי המדינה", מציינת טוראי ביטון וסגן בן שימול מסכמת: "הבנות שנמצאות במכינה היום, הן הלוחמות שבעוד חצי שנה או שנה ישבו במרכז לניהול יירוטים ויירטו את האיומים בעת הצורך".