בטאון חיל האוויר

ביטאון
גיליון 240 01/04/18
ריאיון מפקד חיל-האוויר
נשק מונחה
ציידי המל"טים

כתבות

שניים שהם אחד

לאורך חמישה שבועות התאמנו זה לצד זה לוחמים אמריקאים וישראלים במסגרת “ג'וניפר קוברה 2018", שיתוף הפעולה הגדול והמורכב ביותר שתורגל מזה שנים. הכוחות הפעילו מערכות נשק מתקדמות, תרגלו תרחישי קרב ויירוטים ובעיקר למדו לסמוך זה על זה

טל בן נאה וכרמל להד | צילום: סליה גריון וקורל דביר

לצה"ל שיתוף פעולה אסטרטגי עם צבא ארצות הברית הנשען על פקודות מבצעיות. לא מדובר על שת"פ מבוסס הכשרות ואימונים אלא על שת"פ מבוסס משימה מבצעית", מסביר תא"ל צביקה חיימוביץ', מפקד מערך ההגנה האווירית.

ואכן, בתרגיל “ג'וניפר קוברה" שהתרחש לאחרונה בישראל, לקחו חלק למעלה מ–2,500 חיילי צבא ארה"ב המוצבים בשגרה בגרמניה ושיתפו פעולה עם כוחות מערך ההגנה האווירית.
כזכור, התרגיל מתקיים אחת לשנתיים החל משנת 2001 והינו התרגיל הגדול ביותר של צה"ל עם כוחות זרים, כראוי לתרגיל המדמה התקפה מאסיבית על מדינת ישראל.

“בזמן פקודה יפרסו במדינת ישראל כוחות אמריקאים וילחמו לצד כוחות מערך ההגנ"א על–מנת להגן על ישראל מפני ירי תלול–מסלול", ממשיך תא"ל חיימוביץ'. “אין עוד מערך או חיל שמשימתו המבצעית כוללת שיתוף פעולה עם כוח זר ומדובר בתרגיל חסר תקדים בהיקפו. בהסתכלות על הזירה הצפונית ועל מעגלים רחוקים יותר יש לתרגיל חשיבות אסטרטגית ואני מאמין בלב שלם שמשימת ההגנה מפני ירי תלול–מסלול נמצאת בידיים הטובות ביותר".

סינרגיה מלאה
חוץ מאנשי מערך ההגנ"א, מטה ובסיסי חיל–האוויר, השתתפו בתרגיל מנהלת צה"לית שהוקמה לצורך התרגיל, גורמים מפיקוד העורף ואנשי התעשיות הבטחוניות הישראליות. בצד האמריקאי השתתפה חטיבה מפיקוד כוח המשימה האמריקאי באירופה המיועדת להגיע לישראל בעת חירום ומשתייכת לפיקוד EUCOM האחראי על מרבית אירופה, חלקים מאסיה, המזרח התיכון והאוקיינוסים האטלנטי והארקטי. פיקוד זה מרכז את שיתופי הפעולה הצבאיים בין ארה"ב וישראל.

המשתתפים משני הצדדים פרסו סוללות של המערכות השונות ותרגלו הגנה משותפת מפני מתקפת טילים מאסיבית באמצעות סימולציות ממוחשבות. בתרגיל הנוכחי אותגרו המשתתפים בתרחישים מורכבים ונדרשו לתיאום בין מערכות הנשק האמריקאיות שכללו סוללות “פטריוט", “ת'אאד" כמו גם “אג'יס" לבין מערכות הנשק הישראליות “קלע דוד", “כיפת ברזל" ו"חץ".
“תרגלנו שלל אלמנטים בפקודה המבצעית על–מנת להכשיר את חיילינו ואת הכוח האמריקאי", הסביר אל"ם גרשון זלוטניק, סגן מפקד מערך ההגנ"א. “האתגר הגדול ביותר בשיתוף הפעולה היא העובדה כי מדובר בשני צבאות שונים שצריכים לפעול בתיאום מלא, כוח אחד הפועל בסינרגיה מלאה להגנה על מדינת ישראל".

נערכים ליום פקודה
תכנון תרגיל מורכב בסדר גודל שכזה נמשך זמן רב ומתחיל מייד בסיום התרגיל הקודם, כפי שמסביר תא"ל (מיל') ניצן נוריאל, ראש מנהלת התרגיל במנהלת התרגילים. “בתרגילים הקודמים זה היה אימון של מערך ההגנה האווירית בלבד אבל כעת מדובר בתרגיל מטכ"לי בו לוקחים חלק אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, פיקוד העורף וחיל הרפואה. בתרגיל נבחנת התקשורת והדינמיקה בין מערכות הנשק השונות ותאי השליטה וכן הקשר אל מול גורמים רבים העובדים בממשק עם חיל–האוויר ויש לו נגיעה רב–חילית ובין–זרועית רחבה".

מעבר להשתתפותן של מערכות היירוט “כיפת ברזל" ו"חץ", היה אחד החידושים בתרגיל השתתפותה הראשונה של “קלע דוד", מערכת היירוט בשכבה הבינונית אשר הוגדרה מבצעית באפריל 2017. לראשונה מזה עשור תורגלה גם הגעת כוחות וציוד דרך האוויר באמצעות נחיתת מטוסי תובלה אמריקאים כפי שיתרחש במצב אמת.

התרגיל מתקיים על רקע שנת התעצמות במערך ההגנה האווירית: גדוד “כיפת ברזל" שני הוקם, הושגה יכולת מבצעית של “כיפת ברזל" ימית ונוספו יכולות חדשות למערכת “חץ–3". גם בשטח היירוטים המבצעיים רשם המערך את שנת 2017 כמוצלחת.

מבצעיים מתמיד
התרגיל שם דגש על עבודה משותפת בעת תרחישים מורכבים. “חשוב לא להקל בתרחישים אל מול מתאר האמת ולכן התעמקנו והתמקדנו במטחי טילים מורכבים ועצימים. בעת הגנה אקטיבית פועלות מערכות היירוט בגבהים שונים ולכן עלינו לסנכרן ביניהן כדי להשיג אפקט מקסימלי", הסביר סא"ל טל כדורי, ראש תחום שת"פ במערך. “החייל האמריקאי והחייל הישראלי יושבים במהלך התרגיל כתף אל כתף ומקבלים החלטות יחד, כך שהאימון דומה ליום הפקודה, הן במספר החיילים הלוקחים חלק בלחימה והן באופן התכנון ואישור התוכניות בכל הדרגים. בשל היקפו יש צורך לתחקר מדי יום את שלל האירועים המבצעיים על–מנת להפיק לקחים כבר ביום הבא".
במהלך התרגיל מצויים לוחמי מערך ההגנ"א ומקביליהם האמריקאים בחוסר וודאות מוחלט, בדיוק כפי שיקרה בלחימה. את התרחישים מרכיבה מנהלת התרגיל ואלו מתבססים על הערכות מודיעין בנוגע לאופי המערכה הבאה וניתוח הזירה הנוכחית.

בהתאם לכך מזינה המנהלת את המידע ובמקביל, מוזנים תרחישים של ירי טילים למערכות הנשק השונות ועל פיהם נדרשים הכוחות המשותפים להגיב ולפעול.
“אחד האתגרים עמם יתמודדו הלוחמים בתרגיל הוא מטחים כבדים ומגוונים", מסביר סא"ל ארז אלימלך, ראש מנהלת התרגיל. “על המיירט להבין כי מדובר בחלקי טיל ולא בטיל נוסף הנמצא בדרכו לשטח ישראל. תפקידנו כמנהלת הוא לשקף את תמונת המצב המדויקת ולכן יש לנו יכולת לראות איך פעלו מערכות הנשק, את אחוזי הצלחת היירוטים וכיצד השפיעו פעולותיהם על הזירה באופן כולל ואובייקטיבי".

תחקור ויישום
במסגרת התרגיל בוצע שיגור חי. במהלך השיגור יירטו מערכות ישראליות ואמריקאיות מספר מטרות אשר דימו כלי–אווירי קל. לניסוי קדמו הכנות רבות הן בדיונים עם הצד האמריקאי והן בשטח, בסוגיית מיקום מערכות הנשק והבטחת יעילותן המבצעית.

“במהלך המטווח תרגלנו יירוט איומים אותם נפגוש במצב אמת. את התרחישים בנינו על–פי המתאר המבצעי על–מנת להכין את אנשינו ואת הכוח האמריקאי למציאות אותה יפגשו בשדה הקרב", תיאר רס"ן אלירן צלח, מוביל הניסוי במנהלת “מגן". “לעומת הסימולציות, הרי שבניסוי מסוג זה התיאוריה פוגשת את המציאות. בחנו כיצד המערכת מגיבה בזמן אמת ולאחר כל יירוט מתבצע תחקור ואנו מיישמים את הלקחים בפעילותנו המבצעית כאשר כל ניסוי מגביר את תחושת האמון שלנו במערכות הנשק".

סרן ברק יונה, מפקד סוללת “יהלום" בגדוד “היהלום הצפוני" אשר הובילה את הניסוי במערך: “עבור הסוללה ועבורי זו הזדמנות לעבוד עם הכוח האמריקאי, ללמוד ממנו ולייצג את המערך בכבוד. במהלך הניסוי כולנו היינו בקשר עם היב"א (יחידת בקרה אזורית) וזו הייתה עבורנו הזדמנות ללמידה משמעותית בתחום יירוט מטרות מורכבות, בתחקור יכולות המערכות, בעבודה עם הכוח האמריקאי וגם בפן הטכני של תפעול המערכות".

“מכפיל כח קריטי"
במהלך התרגיל ביקר אביגדור ליברמן, שר הבטחון, בסוללת “פטריוט" אמריקאית, צפה בסימולציות משותפות של הגנה מפני טילים וקיבל סקירה מתא"ל חיימוביץ'.
“היכולות שראינו בתרגיל, יכולות ההרתעה והיירוט והיקף כוחות ההגנה האווירית שהגיעו מארצות הברית, מהוות תוספת כח משמעותית למערך ההגנ"א הישראלי", אמר השר ליברמן. “יכולות משלימות אלה במצבי חירום יכולות להוות מכפיל כוח קריטי לישראל".

אל מפקדת התרגיל בבסיס חצור הגיע גם גנרל קרטיס סקפרוטי, מפקד EUCOM, יחד עם רא"ל גדי אייזנקוט, הרמטכ"ל, האלוף עמיקם נורקין, מפקד חיל–האוויר והאלוף אביב כוכבי, סגן הרמטכ"ל.
“זה כבוד גדול להיות כאן ולחגוג את שיתוף הפעולה המתמשך בין שתי המדינות", אמר גנרל סקפרוטי. “איני יכול לחשוב על דבר משמעותי יותר מאשר משימת ההגנה על ישראל. זה מתחבר לשלל הדברים שאני אוהב במדינת ישראל ובארה"ב: הערכים המשותפים והתמיכה ההדדית בין שתי המדינות. לארה"ב מחויבות עמוקה להגנת מדינת ישראל ולכן נמשיך לעבוד בשיתוף פעולה לקידום היציבות באזור, לא רק במסגרת תרגיל זה אלא בכל מקרה של אירוע ממשי".

“ביקורו של הגנרל סקפרוטי מוכיח שוב את מחויבותה של ארצות הברית לבטחונה של מדינת ישראל", אמר רא"ל אייזנקוט.
גנרל ריצ'ארד מ. קלארק, מפקד כוח המשימה האמריקאי והאווירייה השלישית: “ישנם שני מאפיינים ההופכים תרגיל למוצלח: הראשון הוא מטרה והשני היא מחויבות. ישנן סיבות רבות להיות מחויבים למשימה ולמטרתה ועל כל אחד ואחת מכם להיאחז באותה הסיבה ולזכור אותה, מכיוון שהיא זו שדחפה אתכם קדימה וגרמה לכם להיות טובים יותר בכל יום שחלף. אותה מטרה ומחויבות היא זו שייחדה אותנו והפכה אותנו לצוות אחד אשר ילחם זה לצד זה בצורה הטובה ביותר כשיגיע היום".

"שיתוף הפעולה בין הכוחות הוא זה שאפשר לנו לממש את מטרת התרגיל ולסיים אותו בתוצאות מרשימות", סיכם תא"ל צביקה חיימוביץ'. “למדנו רבות וכעת אנו יכולים להגיד בגאווה שאנו מוכנים יותר מאי פעם לבצע את המשימה המשותפת שלנו בעת פקודה ויחד נתמודד בהצלחה עם אתגרי העתיד.

עוד באותו מדור

מטוס "סופה" (F-16I) של טייסת 253 ("הנגב") לפני המראה לתקיפת הכור

אלפא בדיר א-זור

בפעם השנייה מאז הוקם ב–1948 תקף והשמיד חיל–האוויר כור גרעיני במדינת אויב. במבצע “מחוץ לקופסא” שקיבל בחיל–האוויר את השם “ניגון שקט”, הושמד בספטמבר 2007 פרויקט האטום הסורי שעמד להפוך למבצעי תוך חודשים בודדים וכעת, שותפי הסוד בחיל–האוויר מתארים את השתלשלות האירועים שהובילה למבצע

אצלם בנשמה

הם משקיעים מאמצים, זמן וכסף רב על-מנת לאסוף, לצלם, לבנות ולספר
על חיל-האוויר. הכירו כמה חובבי תעופה המכורים לתחביביהם ומוכיחים בכל יום מחדש שעבורם "חיל-האוויר אצלי בנשמה" הוא לא רק סלוגן אלא דרך חיים