בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 242, אוגוסט 2018 01/08/18
669
צילום אווירי
נווטי תובלה

עסקי אוויר

"האתגר של המחר הוא להיות יותר מוכנים מהיום"

תא"ל צביקה חיימוביץ' מסיים 33 שנות שירות במערך הנ"מ שהפך למערך ההגנה האווירית. בראיון לקראת שחרורו מצה"ל, מסכם מפקדו היוצא של המערך את הדרך שעשה, מספר על השינויים שעבר המערך בעת כהונתו וקובע כי למרות המערכות המשוכללות והטכנולוגיה המתקדמת אותה מפעיל המערך, הרי שאיכות כח האדם במערך היא הקובעת וזו שתקבע את הישגיו

טל בן נאה | צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ' וארכיון הבטאון

גם ב-5 בספטמבר יקום תא"ל צביקה חיימוביץ' בשעה 04:45, אבל באותו יום, מי שהתגייס כלוחם צעיר לגדוד וולקן של מערך הנ"מ, מסיים את דרכו בצבא 33 שנים מאוחר יותר, כמפקד מערך ההגנה האווירית.

"אני יכול לשקר לך ולספר שזה היעד אליו רציתי להגיע כשהתגייסתי, אך לא כך הדבר. תמיד שאפתי לעשייה משמעותית ולהשפעה על הסובבים אותי וכאשר הייתי קצין בסוללה, שאפתי להיות מפקדה, על-מנת להרחיב את מעגל ההשפעה שלי. אחרי כיבוש היעד, שאפתי להיות מפקד הגדוד וכאשר מוניתי למג"ד 946, הגיע הרגע בו אמרתי לעצמי בפעם הראשונה: אני רוצה להיות מפקד המערך".

מוכנים מול האיומים
מערך הנ"מ (נגד מטוסים) הוקם בחיל התותחנים במלחמת העצמאות, אז הגיעו לארץ תותחי הנ"מ הראשונים בקוטר 20 מ"מ שהפילו מטוסי ספיטפייר מצריים במהלך הקרבות.

70 שנים חלפו ומערך הנ"מ עבר מהתותחנים לחיל-האוויר והפך למערך ההגנה האווירית. גם כיום מגן המערך על ישראל והשמיים שלה מפני כלי-טיס של האויב, אך משימתו העיקרית בעשור האחרון היא הגנה בפני רקטות וטילים.
"ארבעה חודשים מהקמת סוללת ‘כיפת ברזל' האחרונה היא יירטה טילים ורקטות במועצה האזורית אשכול", מזכיר תא"ל חיימוביץ'. "אנו נדרשים להתמודד אל מול איומים בכל שעות היממה, שבעה ימים בשבוע. בגזרה הדרומית אנו מיירטים רקטות מרצועת עזה וסיני ובגזרה הצפונית אנו ניצבים מול מדינות וארגונים שונים ומיירטים כלי-טיס מאיימים".

כדי להמחיש את דבריו, ניתן לראות כי רק בחודש יולי הופעלה מערכת "קלע דוד" ליירוט טילי קרקע-קרקע מסוריה, מערכת "יהלום" (פטריוט) הפילה מטוס קרב סורי מדגם "סוחוי" ומערכת "כיפת ברזל" יירטה רקטות אשר שוגרו מרצועת עזה.

עדות למרכזיות המערך במהלך כהונת תא"ל חיימוביץ' הייתה הגדלתו: הוקם גדוד 66 של מערכת, "קלע דוד" כמו גם גדוד 137 של מערכת "כיפת ברזל" ומעבר לכך הוכנסה לשימוש "כיפת ברזל" ימית.

שואפים למצוינות
תא"ל חיימוביץ' מראה לי מגן שנמצא על המדף מאחוריו ועליו חרוטות מילים. "חדים בפעולה, מהירים בתגובה, נחושים בביצוע ומצוינים בתוצאה".

"טבעתי משפט זה בציפייה שאלו הדברים שיובילו אותנו. אם נהיה כאלו, נוכל לעמוד בכל אתגר. זה לא פשוט ויש צורך בחיבור של אנשים להבנת המשימה ולשמירה על ערכים שבסיסם הם כבוד האדם וחברות. כאשר אני מסתכל לאחור על המאפיינים והערכים אשר הובילו אותי לאורך הדרך, אני יכול לסכם במספר נקודות השלובות זו בזו: האומץ לשנות ולהשתנות, אסור לנו להסתתר מאחורי ‘פרות קדושות' ויש צורך לבצע התאמות ושינויים על-מנת להישאר בקדמה".

תא"ל חיימוביץ' רואה חשיבות עליונה במרכיב האנושי במערך הלוחם המורכב מנשים וגברים. למרות שלמערכות היירוט יש מצב "אוטומטי", הרי שלתפיסתו הלוחמות והלוחמים הם אלו אשר יביאו להצלחה המבצעית.

"ישנה חשיבות אדירה לאדם המתפעל את מערכת הנשק ומתחזק את קו ההגנה הראשון כנגד איומי רקטות, טילים וכלי-טיס. האדם, החייל, הקצין, הוא בעל היכולת ועל כן צריך לטפח, לבנות, לחנוך ולתמוך בו לאורך דרכו".

מוכנים לעתיד
במהלך תפקידו של תא"ל חיימוביץ' נערך שינוי משמעותי במערך. מדובר בתהליך חשיבה מחודש לגבי היסודות המרכזיים של המערך. המבנה הקודם כלל שתי כנפות, האחת המיועדת למשימות הגנה אקטיבית שתחתיה פעלו גדודי "כיפת ברזל" ו"חץ" והשנייה הייתה כנף הגנת שמי המדינה שהתמקדה בהגנה מפני חדירות כלי-טיס ותחתיה היו גדודי "יהלום" (פטריוט).

במסגרת "נערכים לעתיד", פורקו הכנפות המשימתיות והגדודים עברו לפיקודו הישיר של מפקד המערך. גם התמיכה הטכנית והמנהלתית שניתנה בעבר לכל כנף בנפרד, ניתנת מעתה בפריסה ארצית כוללת ונקראת "כנף היערכות". מלבד היבטי התייעלות הביא הצעד לשינוי התמונה המבצעית ושכלול היכולות של מערכות הנשק הקיימות ואלה העתידות להיקלט בשורות המערך.

מכיוון שכיום עיקר הלחימה של צה"ל הוא מול ארגוני טרור ולא מול מדינות, נדרשה יצירת מעטפת הגנה של 360 מעלות. מעבר לכך, אם בעבר הופקדו מערכות הנשק על משימה אחת, הרי שכיום הן הפכו למערכות המסוגלות לתת במקביל מענה למשימות הגנת שמי המדינה והגנה אקטיבית. מכאן שהיה צורך בתפיסה מבצעית אינטגרטיבית חדשה, לפיה המג"דים יושבים כולם יחד, ללא חלוקת כנפות וחושבים באופן הדדי ומשולב. השינוי נגע בכל הרמות: מבנה המערך, תפיסת הפעלת מערכות הנשק, תפיסת הפיקוד ושליטה ותהליך ההכשרה של החיילים, הקצינים והמפקדים במערך.

"האמונות והתפיסות שלך מתפתחות לאורך השנים. כמפקד המערך יש לך את הזכות להתוות את הדרך", קובע תא"ל חיימוביץ'. "מנהיגות היא היכולת לאתר את הצורך ולזהות את השינויים ולבצע אותם בנחישות. לא הותרנו אבן שלא הפכנו ולא השארנו פינה שלא בחנו. מערך ההגנה האווירית פתח דף חדש והיסטורי לאחר תהליך איכותי בו שינינו והתאמנו את ההיערכות שלנו לאתגרי העתיד".

כחלק מתפיסה זו, גובש במערך קוד פיקודי הנשען על אתגרי הפיקוד ומהווה מצפן התנהגותי ותפקודי. בתהליך לקחו חלק מפקדי הגדודים, מפקדי הסוללות ומפקדים מבית-הספר להגנ"א.

הקוד הפיקודי משמש "ארגז כלים" בו יכול כל מפקד למצוא מצע לעשייה ולאתגרים מבצעיים.

אחת בכל מערכת
באוגוסט 1998 נפתח מחזור הגיוס הראשון בו שולבו נשים כלוחמות במערך. הלוחמות עוברות טירונות רובאי 03 וקורס מקצועי ולאורך כהונתו, שם לו תא"ל חיימוביץ' למטרה להגדיל את מספר הלוחמות והקצינות.

"ישנה תשתית ומסורת של העצמת הלוחמות במערך שאני שמח להיות ממשיכה ובחודש שעבר אוישה סגנית מפקד גדוד ראשונה במערכת ‘קלע דוד'. אחת מכל שלושה צוערים שעמדו על רחבת המסדרים בקק"צ האחרון הייתה קצינה ובכל אחת ממערכות הנשק השונות יש מפקדת סוללה. איושים אלו מסבים לי גאווה רבה".

הוא מדגיש כי משימות המערך מבוצעות במשותף על-ידי כל הדרגים בו: הלוחמים והלוחמות, המיירטים, המפקדים, תומכי הלחימה והטכנאים. חיילים, נגדים וקצינים בעלי ידע מקצועי בתפעול המערכות המחויבים למשימה והם אשר פורסים את הסוללות בשטח, מכינים אוכל ומשנעים את הציוד. "פגשתי ואני מלווה באנשים אלו לאורך דרכי בכל יום, בכל הפעלה ובכל יירוט", אומר תא"ל חיימוביץ'.

מתברר שהתפוחים לא נפלו רחוק מהעץ ושני בניו משרתים במערך: בר הוא מפקד סוללת "כיפת ברזל" בעוד גיא משרת כקצין במערכת "קלע דוד". הוא מוכן להגיד בנושא רק משפט אחד בחיוך גאה: "נאה דורש נאה מקיים. לאורך השנים אתה מכווין, חונך ומחנך ואני גאה בהם".

אסטרטגי וחברי
מערך ההגנה האווירית מקיים קשר הדוק ושוטף עם הצבא האמריקאי ואחת לשנתיים מתקיים תרגיל "ג'וניפר קוברה" המהווה נקודת שיא ומטרתו שיפור שיתוף הפעולה והתיאום בין שני הצבאות. בצד הישראלי נמצאים לוחמיו וקציניו הבכירים של מערך ההגנ"א, מנהלת צה"לית, מטה חיל-האוויר, פיקוד העורף ואנשי התעשיות הבטחוניות ומהצד האמריקאי נמצאת חטיבה 10 של פיקוד הצבא האמריקאי באירופה שאנשיה אמורים להתייצב ולסייע בהגנת ישראל ביום פקודה. במהלך שיתוף הפעולה נוצרים קשרים אישיים וייחודיים על בסיס השותפות האסטרטגית.

"אנו מנהלים שיח וקשר שאינו קשור לדרגות, שפה, גיאוגרפיה או גיל" אומר תא"ל חיימוביץ'. "אני מרגיש שהשת"פ מייצר גשר בין תרבויות, משימות ומדינות. באופן אישי, יש חברות מופלאה ביני ובין הגנרל המקביל. אנו משתדלים לאכול יחדיו כאשר הוא מגיע לארץ וגם עשינו מספר טיולים עם המשפחות שלנו בישראל". הוא שולף את מכשיר הטלפון הנייד שלו ומציג הודעה שקיבל מלוטננט-גנרל קלארק בשבת האחרונה, שבת של יום קרב בעזה. בהודעה שואל הגנרל לשלומו, מחזק אותו ואת המערך וכותב עד כמה הוא גאה בו.

סוגר מעגל
מערך ההגנה האווירית ממשיך לבצע אימונים, פריסות והכשרות בכל יום ומכין את עצמו לאתגר הבא.

"האתגר של המחר הוא להיות יותר מוכנים מהיום", מתאר תא"ל חיימוביץ'. "זה תהליך בלתי נגמר ובלתי פוסק אל מול הצדדים הנוספים במזרח התיכון ולכן, כל יום אנו רצים קדימה משום שאם לא נתרגל ונשמור על הכוננות שלנו ברמה הגבוהה ביותר ולו יום אחד בודד, לא נהיה רלוונטיים. מבחן התוצאה שלנו הוא כמה סיכלנו וכמה מטרות יורטו".

הוא עדיין לא יודע מה יעשה כשיהיה גדול. "זו הייתה תקופה של עשייה משמעותית ומאתגרת שכללה שינויים רבים עם יכולת השפעה, פעולה, מחשבה רבה וחשוב מכל - עשייה. המציאות עדיין לא אפשרה לי לחשוב מה אעשה ב-5 בספטמבר", הוא מסביר.

"אני סוגר פרק אחד בחיי ופותח אחד חדש. מערך ההגנה האווירית וחיל-האוויר תמיד יהיו חלק ממני ואני חלק מהם והחל מה-5 בספטמבר אעקוב מרחוק, אהיה גאה בכל הצלחה ושמח על כל יירוט של מטרה".

עוד באותו מדור

"כמו מנצחים על התזמורת". מפקד חיל-האוויר בטקס לציון 50 שנות יב"א צפונית > צילום: אלכסנדרה אקסיוטיץ'

העיניים שראו הכל

מיליוני דקות גילוי, מאות אלפי שעות בקרת תעבורה, פעילות אימונים ובקרה מבצעית ולמעלה מ–400 הפלות. יב"א (יחידת בקרה אזורית) הצפונית ציינה 50 שנות פעילות מבצעית, מלחמות ומבצעים גלויים וסמויים

ממשיכים לטפס

בחודשים האחרונים התבצעו חילופי מפקדים בשלושה מבסיסי חיל–האוויר כמו גם בבית-הספר לטיסה