בטאון חיל האוויר

ביטאון
גליון 121 (222) 01/06/98

מגה טק

משחקי מחשב

JANES F-15

השעה: לפני אור ראשון. השנה: 2003. אחרי מהפכה עקובה מדם, החלה איראן לשלוח טילי קרקע-קרקע לכל עבר. רביעיית F-15E בהובלתי עומדת מוכנה בבסיס בכווית - אחרי שעות של תכנונים לתוך הלילה. רשות ההמראה ניתנת באנגלית מתובלת במבטא ערבי. המתדלק והאייוואקס כבר באוויר. משימתנו: תקיפת אתרים אסטרטגיים בעומק שטח האויב. אחרי ההמראה מופעלים ראיית לילה ועקיבת קרקע. יוצאים לכיוון מזרח. השמש עולה בתוך העיניים ומתוכה מגיח חיל-האוויר האיראני. אחרי שלושה מפגשים עם מבני F-14 איראניים, אנחנו כבר קרובים למטרה. טייס מהמבנה ממפה את איזור המטרה עם מכ"מ האוויר-קרקע והשאר מנקים מאיומי טילי אוויר-אוויר. בין ההרים המושלגים אנחנו מנמיכים לקראת המטרה. מושכים לתקיפה והכל הולך כמתוכנן - פצצות הלייזר מנוהגות למטרה ואתר הטק"ק מתפוצץ לכל עבר. אנו מנתקים מגע, לא לפני היפגעותו של מספר 3 במבנה מטיל קרקע-אוויר - אנו מלווים אותו לבסיס בתורכיה תוך חיפוי אווירי.
כל הסיפור הזה התרחש תוך ישיבה מול המחשב ולעתים הפתיע בדמיון למציאות שעלולה להתרחש. המשחק JANES F-15 המשווק על-ידי חברת הד ארצי, נאמן למציאות בצורה יפה מאוד, החל בתכנון המשימה המדגים את גמישות מטוס ה- F-15E, וכלה בכפתורים בתא הטייס והנווט, ההתראות הקוליות והטיפול בתקלות והפגעויות. משולב במשחק גם מאגר מידע מפורט מאוד על מטוסים ואמל"ח קרקעי הנותן אפשרות לברר נגד מי נלחמים. המשחק כולל ספר מפורט הנותן הסברה מפורטת למדי לאיש הצוות הממוחשב.
לסיכום, מי שרוצה להתנסות בתא הטייס ובתצוגות של ה-F-15E, יהנה מאוד ויזכה למיתארים מרתקים בהם ילמד כמעט את כל יכולותיו של המטוס. קשה להשוות את זה לטיסה אמיתית, אך זה משחק הסימולציה שמגיע הכי קרוב למציאות.
לעומת זאת, כמשחק אקשן מהנה הוא יהיה מסובך מדי למי שלא יתעמק בספר המצורף. לי לפחות חסרה האפשרות לעלות לקרב-אוויר סטרילי, תותחים בלבד, תוך קשר עין עם היריבים מחוץ לתצוגה העילית, כדוגמת NAVY FIGHTERS הזכור לטוב. ציון בסולם מגה-טק: 8.5.

LONGBOW 2

הרבה מחמאות קיבלו בעבר הסימולטורים של "ג'יינס", ובצדק. החברה הציעה שני סוגים עיקריים של סימולטורים - סימולטורים פשוטים אך מוצלחים מאוד כדוגמת ה-"ATF GOLD" אך מצד שני גם סימולטורים רציניים ומרשימים כמו ה-"LONGBOW".
מאז יציאתו לשוק לפני מספר שנים של ה"LONGBOW", סימולטור של מסוק התקיפה החדיש ביותר של ארה"ב, נחשב המשחק לסימולטור המסוקים הטוב בעולם. צריך להודות שבשוק יש מבחר מצומצם מאוד של סימולטורים של מסוקים אולם הדבר לא פוגע בעובדה שהסימולטור של "ג'יינס" הוא אכן מצוין.
במשך הזמן הוציאה "ג'יינס" תקליטור משימות נוסף למשחק המקורי ולפני כשנה הופיעה בשוק הגירסה המשופרת, ה"LONGBOW GOLD". הגירסה המשופרת היתה אמנם טובה מהמשחק המקורי וכללה שיפורים רבים ברמת הריאליסטיות, אולם ב"ג'יינס" לא קפאו על השמרים. החברה הבטיחה כי בתוך זמן קצר היא תציע גירסה חדשה של המשחק שתהיה קפיצת מדרגה לעומת כל סימולטור מסוקים אחר. "ג'יינס" עמדה בהבטחה.
ה"LONGBOW 2", הראשון מתוך סידרת סימולטורים חדשים של "ג'יינס", הוא אכן חלומו של כל שחקן סימולטורים. אם בעבר נחלקו הסימולטורים לרוב לשתי קבוצות - ריאליסטים או כאלה עם גרפיקה טובה, הרי שה"LONGBOW 2", המשווק בישראל על-ידי חברת באג, מאחד לראשונה את הטוב שבשתי הקבוצות. הגרפיקה והאפקטים הקוליים בסימולטור מרהיבים ולמעשה טובים בהרבה מאשר אלה שמוצאים בסימולטורים צבאיים מקצועיים. אולם לזכותה של "ג'יינס" רמת הריאליסטיות של המשחק לא נפגעת אלא להיפך. האמריקאים אומנם מסרבים לחשוף הרבה פרטים על מסוק האפאצ'י-לונגבאו, אולם אין ספק שה"LONGBOW 2" הוא הדבר הכי קרוב לדבר האמיתי.
אחד השיפורים הגדולים ביותר יחסית למשחקים הקודמים בסידרת ה"LONGBOW" היא העובדה שלמעשה מדובר בשלושה סימולטורים שונים. ה"LONGBOW 2" מאפשר לשחקן להטיס שלושה סוגים שונים של מסוקים: מסוק התקיפה אפאצ'י-לונגבאו, מסוק הסיור OH-58D AHIP ומסוק הסער UH-60 בלק-הוק. ההבדל הרב בין משימותיהם של שלושת סוגי המסוקים בא לידי ביטוי גם באופי המשחק והדבר מאפשר שעות רבות של הנאה.
אולם, לכל רשימת ההישגים של ה"LONGBOW 2" נלוות מספר "בעיות". מי שרוצה לנצל את מלוא הפוטנציאל של המשחק, יצטרך ללמוד לעומק את המדריך שנלווה לתקליטור. המדריך משתרע על פני עשרות רבות של עמודים ומכיל הסברים מפורטים מאוד על הפעלת מערכותיהם השונות של כל שלושת המסוקים. כמו כן כדאי לנצל קודם כל את משימות האימון המופיעות במשחק לפני שיוצאים למשימות קרביות.
ה"בעיה" השנייה היא שה"LONGBOW 2" הוא אחד מ"סוחטי" החומרה הגדולים ביותר. המשחק אמנם מתאים למחשב עם מעבד פנטיום 133 , אולם על מנת ליהנות מכל היכולות הגרפיות שלו, מומלץ בחום מחשב עם מעבד פנטיום 200 וכל המרבה הרי זה משובח. בנוסף, על מנת לנצל את האפקטים המיוחדים במשחק, מומלץ מאוד לשחק במחשב עם כרטיס מסך 3DFX. מי שרוצה לשחק ברמת הרזולוציה הגבוהה ביותר, צריך לוודא קודם כל שיש לו קרוב ל-450 מגהבייט פנויים בדיסק הקשיח.
למי שהתגבר על כל המכשולים שבדרך, צפויה הנאה רבה מאוד. לשחקנים הוותיקים מאוד, כדאי לבחור באופציית הטיסה הריאליסטית. היא אמנם קשה יותר, ומחייבת לימוד רב, אולם משחק בה יאפשר להרגיש במידה מסוימת מה זה להיות טייס של מסוק התקיפה הטוב בעולם.
אם חברת "ג'יינס" תמשיך בקצב הזה של שיפור המשחקים, הרי שב-"LONGBOW 3", אם אכן יהיה משחק כזה, כאשר הנ"מ יירה עליך, יתמלא החדר שלך בעשן וברסיסים. ציון: 9.5 בסולם מגה-טק.

פרופיילוט

שעת דמדומים, גובה 5,000רגל בנתיב על קו החוף של ארה"ב בדרך לנחיתה ב-SDF (שדה-התעופה הבינלאומי של סן-פרנציסקו). לא לקחתי בחשבון את הרוח הצפונית החזקה ואני בקושי מצליח לשמור על כיוון הטיסה הרצוי עקב חתחות כבד. בקצת הדלק שנשאר לא אצליח להגיע ליעדי בלי לנחות בדרך ולתדלק. אני מחפש ב-GPS שדה קרוב לתדלוק ומתחיל בהנמכת מכשירים מסודרת לנחיתה.
רק לפני חצי שעה, לפני ההמראה, הכנתי את הטיסה מראש במחולל הטיסות. קבעתי נתיב, גובה, VOR לאורך הנתיב, בסיסי משנה, כמות נוסעים וכמובן גם סוג מטוס - BARON B58, אחד מחמשת המטוסים המוצעים לבחירת המשתמש, החל ממטוס פרופלור חד-מנועי בעל ארבעה מקומות ישיבה, ועד מטוס מנהלים סילוני מפואר.
לאחר שרשמתי לעצמי את כל הנתונים החיוניים לטיסה, כמו תדרים של שדות-תעופה ועזרי ניווט לאורך הנתיב, אני מוכן לצאת לדרך. מיושר על מסלול 27 ב-LAX (לוס אנג'לס), אני מבצע בדיקות אחרונות לפני המראה ומבקש אישור המראה מהפקח. אני מחליק בעדינות את המצערת לכוח מלא ומבקר את נתוני המנוע, במהירות 85 קשר מכשירית אני מנתק מהמסלול, מעלה גלגלים ובפנייה ימנית ממקם את עצמי על הנתיב הרצוי.
נחזור להווה. מעט אחרי ההמראה, כבר בגובה 3,000 רגל, אני נכנס לשכבת עננים המכסה את הנתיב. הראות אפסית ואני נאלץ להעזר במכשירי הניווט כדי לשמור את עצמי על הנתיב.
זהו תרחיש אחד מתוך אינסוף תרחישים בסימולטור הטיסה החדש של חברת SIERRA, הקורא תיגר על סימולטור הטיסה מייקרוסופט פלייט סימולטור (FS98). הסימולטור, המשווק בארץ על-ידי חברת מחשבת, כולל שני סי.די.רומים וחוברת הוראות עבת-כרס. מי שיתעמק בה מספיק יוכל לגשת למבחנים העיוניים לקבלת רשיון טיס ממינהל התעופה האזרחית.
נתחיל בחסרונות: מחשבים מהדור הישן (PENTIUM 133, זכרון 16MB )ימצאו את ביצועי המשחק מעט איטיים, במיוחד בתרגילי טיסה חריגים. בנוסף, המשחק חוזר כל הזמן לקרוא מכונן התקליטור. הגרפיקה של הנוף ממוצעת, ואינה עומדת בסטנדרטים הקיימים. אנימציית התא והמכשירים סבירה בהחלט. בניגוד ל-FS98 , איזור הטיסה מוגבל לארה"ב בלבד, ולא לשאר העולם, אם כי כמות המינחתים, שדות-התעופה והתחנות הקרקעיות היא עצומה ומאפשרת מבחר מספק.
היתרונות: החל מהמעטפת ניתן לראות שזהו סימולטור רציני למדי. משחק זה מציב את המשתמש ברמת מציאות גבוהה מאוד, החל מההטסה עצמה, תגובת המכשירים והמטוס ועד בחירת מכלי הדלק שיש לתפעל כשאוזל הדלק מאחד המכלים. תפעול המכשירים בתא נוח מאוד בעזרת העכבר וקריאת הנתונים נוחה. המשחק דורש מהמשתמש בקיאות ביסודות הטיסה והניווט ומאפשר לו להשתמש בכל אחד מהמכשירים עד לפרט האחרון. זה מתחיל בכיול תדר ה-VOR למכשיר NAV1 , כיול ה-ILS ומכשיר ה-GPS המותקן בכל המטוסים, בעזרתו ניתן לראות תצוגה של מיקום המטוס על גבי מפה בקנה-מידה משתנה ביחס לבסיסים, תחנות ניווט ונקודות-ציון. כמו-כן, מוצג הנתיב המתוכנן של המטוס ביחס לנתיב הקרקעי המבוצע בפועל ומאפשר ניווט קל ואמין (לא קיים ב-FS98 ) למשחק ספרייה גדולה של שיעורים והסברים על נושאים רבים המאפשרת לימוד ויזואלי ונוח של תרגילי טיסה בסיסיים וניווט. הטייס האוטומאטי במשחק מאפשר שמירת כיוון, גובה וכן טיסה על-פי עזר ניווט קרקעי והוא קל להפעלה.
לסיכום, זהו סימולטור מציאותי ביותר שלא משאיר מקום לשיעמום בזמן הטיסה. זה לא משחק למי שמחפש את ההתרגשות שבטיסה או ביצוע תרגילי אווירובטיקה. הפרופיילוט הוא סימולטור לרציניים המוצאים אתגר בטיסה החל משלב התכנון ועד שלב ההוצאה לפועל עד הפרט האחרון, כולל מילוי פרטי הגיחה והשעות שבוצעו ביומן הטיסה האישי. זהו כלי לימודי טוב לכל אלה שעושים את צעדיהם הראשונים בעולם התעופה, וגם כלי תרגולי חזק לאלה שרוצים לרכוש עוד נסיון ואימון (זה הפתרון הזול). שווה לעקוב אחר משחק זה ואחר הגירסאות הבאות שלו. מקומו בשוק נראה מבטיח.

ציון: 9 בסולם מגה-טק.

עוד באותו מדור

חלליות בחצר האחורית

בקרן X-PRIZE האמריקאית מאמינים, שטיסות לחלל לא צריכות להיות נחלתם הבלעדית של האסטרונאוטים. לפני כשנתיים הציעה הקרן פרס של עשרה מיליון דולר לצוות הראשון שיטוס לחלל לטיול פרטי. בשלוש יבשות עומלים עכשיו כמה משוגעים-לדבר על בניית החלליות שישגרו אותם לחלל - ואת המיליונים לחשבון הבנק

מגה טוי

החלפת חולצה? תחליף גם את הצבע של המכונית ובדרך לטיול תוכל להצטייד במגהץ חד-פעמי